ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 10:06

Başbakan'dan otizmli sporcuya destek


Otizmli yüzücü Ege Deniz, masraflar gerekçe gösterildiği için Dünya Şampiyonası'na gidememe riskiyle karşı karşıya kaldı. Hocaları devreye girip durumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a bildirdi. Otizm hastası 17 yaşındaki Ege Deniz, Erdoğan ve Kılıç'ın yardımıyla şampiyonaya katılacak. Başbakan Erdoğan’a teşekkür eden Deniz’in annesi ve antrenörü 2016 olimpiyatlarından madalya ile döneceklerini söyledi.

Otizm hastası Ege Deniz, 2 ay önce normal sporcular ile yarışan ve atletizm 3 bin metrede en yakın rakibine 800 metre, yani 2 tur bindirerek Türkiye şampiyonu olan bir sporcu. Bu sonuç Özel Sporcular tarihinde ve dünyada bir ilk. Büyük başarılara imza atan Ege Deniz, 14-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında yapılacak Fransa İNAS Dünya Yüzme Şampiyonası'na katılmaya da hak kazandı. Ege Deniz, şu anki mevcut dereceleri ile bile ilk 3 de kürsü şansı olan bu alandaki tek Türk sporcu.

Özel Sporcular Federasyonu, 24.06.2013 tarih ve TÖSSFED 1081 sayılı kararı ile kendilerinin maddi açıdan yeterli olmadığını ve sporcunun kendi imkanları ile yarışmalara katılabileceğini bildirdi. Federasyon sporcunun ailesine 1 Temmuz'a kadar kendi bütçeleri ile katılıp katılmama kararı için de kısa bir süre verdi. Bu gelişmeler üzerine Ege Deniz’in annesi ve antrenörü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a mektup yazarak, mağdur olduklarını belirtti. Konuyla yakından ilgilenen Başbakan Erdoğan, gerekli yerlere talimat verdikten sonra Ege Deniz’in masraflarının karşılanacağı belirtildi.

‘HEDEFİMİZ 2016 OLİMPİYATLARI VE MADALYA’

Son gelişmelerden çok memnun olduklarını belirten Ege Deniz’in annesi Bahar Deniz, yaşananları şöyle anlattı: “Türkiye Şampiyonası'nda barajları geçerek dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Federasyon, Fransa’nın Yeni Kalendonya Adası’nda yapılacak olan Dünya Şampiyonası'na uzaklık ve maliyeti gerekçe göstererek katılamayacağımızı bildirdi. Kendi masrafımızı karşılamamız durumunda şampiyonaya gidebilecektik. Hem Başbakanımız hem de Gençlik ve Spor Bakanımıza mail ve fakslar gönderdik. Sesimizi duydular. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Hedefimiz 2016 Olimpiyatları ve kesinlikle madalya.” dedi.

‘YÜZME, ATLETİZM VE MASA TENİSİNDE ÖNEMLİ BAŞARILARI VAR’

Genç sporcunun 800 metre fark atarak 3 bin metre koşuda başarılı olduğunu ifade eden Üstün Performans Hocası Halil Kargulu, “Ege, Dünya Yüzme Şampiyonası'na katılmak için çeşitli barajları aşmış ve Ağustos ayında yapılacak Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanmış 3 sporcudan biridir. Fakat Özel Sporcular Federasyonu 24 Haziran 2013 tarihinde almış olduğu kararla Dünya Şampiyonası'na Ege Deniz gibi bir sporcuya, yol uzun ve maliyetleri yüksek diye kendi imkanları ile gidebileceğini söylemiştir. Bunun üzerine Başbakanlık ve diğer ilgililere belgeler gönderdik. Sonunda Sayın Başbakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımızın talimatıyla önümüzdeki engeller kaldırıldı ve masrafların federasyon tarafından karşılanacağı beyan edildi. Bu bizi çok mutlu etti. Ege inşallah bu yarışmalarda çok iyi dereceler alarak teşekkürlerini ifade edecektir.” diye konuştu.

Ege’nin yüzme, atletizm ve masa tenisinde çok önemli başarıları olduğunu dile getiren Kargulu, devletin sporculardan desteğini çekmemesini istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER