ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:50

Başbakan'dan öğrencilere müjde!

Başbakandan öğrencilere müjde!

Öğrenci kredilerine yeni yılda zam geliyor!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ocak'tan itibaren burs ve kredilere yapılan yüzde 8'lik artışla öğrencilere aylık 280 lira ödeneceğini, aylık beslenme yardımının 200 liraya, yüksek lisans öğrencilerinin aylık burs ve kredisinin 560, doktora öğrencisinin ise 840 liraya çıkarılacağını bildirdi.

Erdoğan, Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), ASO 49. Yıl Başarı Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, on sene boyunca gençliğe yaptıkları büyük yatırımların yanı sıra üniversitelerin sorularını çözme konusunda da tarihi adımlar attıklarını belirtti.

İNTERNET ÜCRETSİZ OLACAK

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında kendisinin de şahitliğinde 2 Kasım'da önemli bir protokolün imzalandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, ''Altyapı tamamlandığında başlayacak bu hizmetle tüm yurtlarda ücretsiz internet devrini de biz başlatmış olacağız. Yıllık maliyeti 100 milyon lirayı bulan bu hizmetin de gençlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum'' dedi.

 İngiltere'de üniversite öğrenim harçlarının 3 kat artırılırken kendilerinin harçları kaldırdığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

''2002'de 451 bin 550 öğrenciye öğrenim kredisi veriliyordu. Şu anda biz 1 milyon 173 bin öğrenciye burs ya da kredi veriyoruz. Bu sayı 2013'te 1 milyon 304 bin öğrenciye çıkıyor. Başvuran her öğrenciye ayırt etmeksizin, dışarda bırakmadan durumuna göre burs ya da kredi veriyoruz ama mutlaka veriyoruz. Bizden önce burs ve krediler üç ayda bir verilirken biz şu anda bunu, aydan aya öğrencilerimize teslim ediyoruz. Türk cumhuriyetleri ve akraba topluluklardan gelen 4 bin 643 öğrenci kardeşlerimizi yurtlarımızda ücretsiz barındırıyoruz. Ödeme zorluğu içinde olan 7044 öğrencimizden de yurt ücreti almıyoruz. Şimdi geliyorum Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren müjdemize, 2002'de bir öğrenci burs ya da kredi olarak ne alıyordu biliyor musunuz- 45 lira. 2012'de bu rakam yaklaşık 5 kat artarak 260 liraya yükselmişti. 45 liradan 260 liraya. Şimdi 1 Ocak 2013'ten geçerli olmak üzere burs ve kredilere yüzde 8 oranında artış yapıyoruz ve öğrencilerimize aylık 280 lira ödemeye başlıyoruz. Bitmedi, aylık beslenme yardımı veriyoruz. Bu yıl 180 liraydı, bunu da 200 liraya çıkarıyoruz böylece öğrencilerimizin eline beslenme yardımı dahili aylık 480 lira geçmesini sağlıyoruz. Yüksek lisans öğrencisi, master yapıyor, 2002'de ne alıyordu biliyor musunuz- 90 liracık. Bugün 520 lira alıyor, 1 Ocak'tan itibaren yüksek lisans öğrencilerinin aylık burs ve kredisini de 560 liraya yükseltiyoruz. 2002'de 135 lira burs ya da kredi alan doktora öğrencisi bugün 780 lira alıyor. Bunu da önümüzdeki haftadan itibaren 840 lira olarak ödemeye başlıyoruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASO'da yaptığı konuşmada ODTÜ olayları ile ilgili gerçekleri anlattı. Anamuhalefeti şiddet gösteren öğrencilerin sıtrını sıvalamakla suçlayan Erdoğan "bu ülkede her hesap sandıkta görülecek" dedi.

Erdoğan yaptığı konuşmanın bir kısmını ODTÜ'da Göktürk 2 uydusunun fırlatma töreni esnasında gerçekleştirilen şiddet içerikli olayların ayrıntılarını anlattı... Erdoğan medyaya böyle seslendi: "Şimdi bir olaya açıklık getirelim... ODTÜ'de yerli uydumuz uzaya gönderilip tarihi bir an gerçekleştirilirken şiddete dayalı protesto eylemi tam 10 gündür gündemimizi meşgul ediyor... Göktürk ilk gün canlı yayında verildi. İkinci gün es geçildi. Türkiye bir ilke damgasını vuruyor... Yazılı ve görsel medyaya sesleniyorum. Acaba siz milletin bu heyecan ve sevinci için ne zaman adım atacaksınız..."

"ÖĞRENCİLER YA DA SÖZDE ÖĞRENCİLER"
    
Erdoğan, kendisinin de öğrenci olduğunu aynı zamanda gençlik kollarında başkanlıklar yaptığını, ancak kimsenin burnunu kanatmadıklarını, bu anlayış içinde yetiştirildiklerini söyledi.

Her şeye sabırla göğüs gerdiklerini belirten Erdoğan, ''Şu anda da aynısını yapıyoruz. Şu anda da benim gençlerimize hep tavsiyem o. Siz elinde döner bıçağı olan gençlik olmayacaksınız, siz elinde molotofla dolaşan gençlik olmayacaksınız. Siz bilgisayarla dolaşan gençlik olacaksınız. Siz bu ülkenin yarınlarını hazırlayan gençlik olacaksınız'' diye konuştu.

Demokrasilerde mücadelelerin düşünce ve fikir ile yapılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Maalesef sadece o okulun öğrencileri değil, dışardan farklı üniversitelerden öğrenciler gelmek suretiyle orada böyle bir adım atılıyor. Biz o salonda Çin'den uzaya fırlatılan uydumuzu izlerken, milletimiz nefesini tutmuş halde ekranlardan ilk milli gözlem uydumuzun fırlatılışını izlerken, birçokları bu manzara karşısında gözyaşlarına boğulurken dışarda birileri sapanla, taşla, tahta sopalarla, molotoflarla polisimize saldırıyor.

Ben bu eylemlere karışan öğrenciler ya da sözde öğrenciler konusunda onların sırtını sıvazlayan hocalar, üniversite yönetimleri konusunda söyleyeceklerimi çeşitli vesilelerle söyledim. Ancak burada üzerinde hassasiyetle durulması gereken başka bir konu var. 10 gündür işte o medya kuruluşları şiddet uygulayan bu göstericilerin sırtını sıvazlıyorlar, 10 gündür sosyal medyada, televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında bunların avukatlığı yapılıyor. 10 gündür bu şiddet içerikli gösteri adeta kutsanıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi anamuhalefet partisinin genel başkanı çıkıyor asla tasvip edilemeyecek bu şiddeti övüyor, bu eylemcilerin sırtını sıvazlıyor, onları teşvik ediyor. Bakın işte bizim milletçe bu tavrın üzerinde dikkatle hassasiyetle durmamız gerekiyor. Türkiye'de üniversitelerdeki şiddet olaylarının maalesef hiç de masum olmayan bir geçmişi, bir tarihi var.''
   

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER