ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 13:34

Başbakan'dan işçi hakkı uyarısı

Başbakandan işçi hakkı uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Kadın İşçileri Kurultayı'nda konuşma yaptı.


Başbakan Erdoğan Türk Metal Sendikası'nın düzenlediği Kadın İşçi Kurultayı'nda konuştu. Erdoğan'ın konuşmasında terörün bitmesi, kadına şiddetin önlenmesi ile birlikte sendikalara da uyarılar yer aldı.

Başbakan Erdoğan, şehitlerin canlarını bu aziz vatana millete feda ettiğini, onların annelerinin ellerinden öptüğünü söyledi. Erdoğan "Bizim dinimizde cennet babaların ayağı altında değil, kadınların da ayağı altında değildir. Cennet anaların ayağı alatındadır" dedi.
Başbakan Erdoğan, tüm tehditlere, şantajlara rağmen anneler için bu sürece devam edeceğiz. Biz artık annelerin göz yaşı dökmesini istemiyoruz. İstiyoruz ki anne dağ yolunu değil okul yolunu beklesin. İstiyoruz ki anneler iş yolunu beklesin. İstiyoruz ki bir sofra etrafında toplanıp huzuru kalp ile sohbet etsinler.
"Kardeşliği yüceltmek için çıkığımız bu yolda dualarınızı bizden esirgemeyin" diyen Başbakan Erdoğan "Anneler bu acıya karşı çıkarsa, dur derse" bu acı biter. Annelerin ağladığı hiçbir ülke mutlu olamaz. Bizim için bu ülkedeki herkes kardeşimizdir. Doğarken kimse laz, kürt, çerkez diye ayrılmaz. Annelerden bir adım bekliyoruz. acılara son demelerini bekliyoruz."

BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE AMELİYATA İZİN YOK

"Türkiye korkakların mühayyelesine sığmayacak kadar büyüktür" diyen Erdoğan, bu topraklar üzerinde asla ameliyat yaptırmayacaklarını belirterek " Bizim ecdadımız ürkek olmadı, biz de olmayacağız. Türkiye bölünecek diye korku salanlara inat geleceğe yürüyeceğiz."dedi.
"Biz ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız" diyen Erdoğan, şehirlerarasında bölgeler arasındaki ayrımcılığa da karşı olduklarını, etnik kökene, cinsiyet ayrımına da karşı olduklarını dile getirerek "Yaradılanı, yaradandan ötürü sevmek" bizim şiarımızdır" dedi.

KADINA POZİTİF AYRIMCILIK ADIMLARI

"Bizim nazarımızda insan, yaradılmışların en şereflisidir' diyen Erdoğan, insanın kutsal olduğuna inandıklarını, erkeğin kadın üzerindeki tasallutuna asla göz yummayacaklarını, bundan dolayı kadınlarla ilgili yasal düzenlemeye gittiklerini ve kadınlara pozitif ayrımcılığın önünü açtıklarını söyledi. Erdoğan "Şiddetin her türlüsünü kınıyor her türlüsünü lanetliyoruz. Ancak kadına çocuğa yönelik şiddet bize, milletimize yapılmış bir saldırıdır. Kadına şiddet her zaman kınanacak, hukuk çerçevesinde de cezasını çekecektir." dedi.
Erdoğan, anayasada, yasalarda ayrımcılığı, şiddeti önleyecek, çalışan kadınları rahatlatacak önemli adımlar attıklarını, eğitimi özendirecek düzenlemeler yaptıklarını, çocuk ve anne ölümlerini azalttıklarını, sağlık alanında önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Erdoğan, siyasete daha fazla kadın eli değmesini istediğiklerini, yoksulluğun bedelinin en çok adın ödediğini bildiklerini dile getirdi. Şehit anneleri ve engelli çocuk ailelerini rahatlatmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 Erdoğan, çalışanlardan işçi memurdan 13.5 katrilyon kesildiğini, bu parayı kendilerinin geri ödediğini, geçmişte konut edindirme adı altında kesilen paraları da geri ödemeye başladıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs'ı tatil günü olmasını kendilerinin sağladığını söyledi. Erdoğan, Kıdem tazminatı ile ilgili herşeyin spekülasyon olduğunu, belirterek işçi sendikaları ile anlaşıp kendi karşılarına gelmelerini söylediklerini söyledi.

SENDİKALARA TAŞERONLUK VE İŞÇİ HAKKI UYARISI

AK Parti iktidarı öncesinde maaşlar ödenemez hale geldiğini, kendi dönemlerinde böyle birşeyin söz konusu olmadığını anlatan Erdoğan, barışın, adaletin her zaman ortak hedefleri olacağını söyledi. Erdoğan, kadınlara seslenerek "Umudunuzu, mücadele azminizi asla yitirmeyin. İşçi ve işveren bir elmanın iki yarısı gibidir. İşçi olmadan işveren, işveren olmadan işçi olmaz. Bir fabrika kapanabilir, o zaman işçiler maaşlarını tazminatlarını nasıl alacak. Fabrikaları kapatırsak insanlar maaşlarını nasıl alacak. Küfeyi her zaman sırtımızda taşıyacağız. Taşeron meselesi durup dururken ortaya çıkmış bir mesele değildir. Taşeronluk bize sendikaların getirdiği bir tekliftir. İşçilerin sendikası var, işverenlerin sendikası var işsizler de sendika kurarsa ne olacak. Bu nedenle duygusallığı öne çıkarmayalım. Yaşanan gerçeklerden kopmayalım. İşverenlerin daha paylaşımcı olmaları gerektiğine inanıyorum. İşçilerinin ortağı olduğunu düşünmelerini isterim. İşveren nasıl kazanıyorsa işçisine de kazandırmalıdır." dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER