ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 08:19

Başbakan Yardımcısı İşler ve Bakan Müezzinoğlu Sudan'da


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Sudan programı kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığının Hartum Ofisi'ni ziyaret ederek burada Türkçe kursuna devam eden öğrencilerle sohbet etti.
Öğrencilerin yoğun ısrarları karşısında İşler ve Müezzinoğlu, öğrencilerin Türkçe öğrendikleri kitapları imzaladı. Öğrencilerle Türkçe sohbet eden İşler ve Müezzinoğlu, Türkçe öğrenenlerin iş, eğitim ve kültürel açıdan bir çok kazanımları olacağını belirtti.
TİKA'nın Türkçe kursuna devam eden kursiyerlere kaç dil bildiklerini soran Müezzinoğlu, öğrenciler arasında çok dil bilenleri tebrik etti. Müezzinoğlu'nun "Neden Türkçe öğrenmek istediniz?" sorusuna ise kursiyerlerden farklı cevaplar geldi.
Bir çok öğrenci Türkçeyi merak ettikleri için öğrendiklerini söylerken, İman Muhammed adındaki bir kadın kursiyer, "Ben torun sahibiyim zaman çok olmamasına rağmen Türkçeyi merak ettiğim için öğreniyorum" dedi.
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in Arapça konuşması karşısında şaşıran öğrenciler, şaşkınlıklarını gizleyemeyerek Arapçayı iyi konuştuğunu söyledi. İşler de öğrencileri Türkiye'ye davet etti.
TİKA yetkilileri de Sudan genelinde Türkçe kurslarına çok fazla talep olduğunu ve taleplere yetişmeye çalıştıklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER