ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 19:32

Başbakan Yardımcısı İşler, Makedonya'da


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Makedonya'daki temasları kapsamında, tadilatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yapılan Manastır şehrindeki Osmanlı Askeri İdadi binası ve Atatürk Anı Odası'nın açılışını gerçekleştirdi.
Açılış dolayısıyla düzenlenen törene, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kamçevska Milevska, Devlet Bakanı Hadi Nezir, Manastır Belediye Başkanı Vladimir Talevski ile çok sayıda davetli katıldı.

İşler, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk Anı Odası'nın daha önce düzenlendiğini ancak yeterli olmadığını, anı odasının yeniden elden geçirildiğini ve daha modern, daha kapsamlı hale getirildiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı İşler, "Bu haliyle bina, hem tarihe hem Mustafa Kemal Atatürk'e yakışır hale getirilmiş oldu. Manastırımız için de hayırlı olsun. Türk ve Makedon kardeşliğinin bir örneği olarak da ilelebet yaşasın" diye konuştu.
TİKA Başkanı Serdar Çam da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yapılan restorasyon projesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kültür Bakanı Milevska, bugün önce başkent Üsküp'teki Türk Tiyatrosu'nun yeni binasının temelini attıklarını, şimdi de Atatürk Anı Odası'nın açılışını yaptıklarını belirtti. Milevska, tüm bunların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Milevska, Mustafa Kemal Atatürk'ün dedesine ait Kocacık'taki evin de tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde tanıtımının yapılacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı İşler ve beraberindeki heyet, açılışın ardından Atatürk Anı Odası'nı gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER