ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 20:11

Başbakan Yardımcısı İşler, Kosova'da

Başbakan Yardımcısı İşler, Kosovada


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kosova'daki temasları kapsamında, Prizren kenti yakınlarındaki Reçane köyündeki Meto Bayraktari İlköğretim Okulu'nun ek binasının açılışına katıldı.

Şar Dağı'nın eteklerinde, nüfusunun büyük çoğunluğunu Boşnakların oluşturduğu köydeki okulun Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yapılan ek binasının açılışı dolayısıyla düzenlen törende konuşan İşler, Balkan coğrafyasında zaman zaman açılışlar yaptıklarını ancak bunların içerisinde en önemli olanların okullar olduğunu ifade etti.
TİKA'nın bu coğrafyada ata yadigarı eserleri restore ettiğini hatırlatan İşler, "Aynı zamanda buradaki kardeşlerimize sağlık alanında olsun, eğitim alanında olsun, tarım alanında olsun, gerekli desteği de veriyoruz" diye konuştu.
Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muya ise TİKA tarafından inşa edilen binanın, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını ifade etti.
-Prizren Üniversitesi'de tören-
İşler daha sonra, Prizren kentine gelerek TİKA'nın katkılarıyla yaptırılan Prizren Üniversitesi bünyesindeki amfi salonunun açılış törenine katıldı.

İşler, buradaki konuşmada, Kosova'nın, bağımsızlığın ilanından bu yana geçen 6 yıl süre içerisinde birçok önemli başarıya imza atarak parlak geleceğine emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini belirterek, "Bizler, Türkiye olarak, Kosova'nın başarıları ile gurur duyuyoruz, güzel bir gelecek yaratma çabalarını da destekliyoruz" dedi.
"Bu coğrafyada geçmişte acılar yaşandı" diyen İşler, Türkiye olarak bu acıları dindirmek için burada olduklarını, bu coğrafyaya yapmış oldukları hizmetlerde herhangi bir ayrım gözetmediklerini ifade etti.
Törene, Türk asıllı Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da katıldı.
-Sinan Paşa Camisi Çevre Düzenlemesi Projesi-
Başbakan Yardımcısı İşler daha sonra, Prizren şehir merkezindeki Sinan Paşa Camisi'nin TİKA tarafından yaptırılan çevre düzenlemesinin açılış programına katıldı.
Türkçe ve Arnavutça ilahilerin okunması ile başlayan törene, Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Naim Terneva ile Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da katıldı.
İşler, törendeki konuşmasında, Sinan Paşa Camisi'nin Kosova'daki en önemli ecdad yadigarı eserlerden biri olduğunu belirterek, tadilatı TİKA tarafından tamamlandıktan sonra, dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın katılımıyla 31 Temmuz 2013 tarihinde açılan Sinan Paşa Camisi'nin, bugünkü çevre düzenlemesi ile tamamlandığını kaydetti.
Osmanlı'nın Bosna Valisi Sinan Paşa tarafından 1615 yılında yaptırılan caminin, Kosova ile asırlar öncesine dayanan dostluk ve kardeşlik bağlarının göstergesi olarak günümüze taşındığını belirten İşler, şunları söyledi:
"Rabbim, birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Aramızdaki sevgiyi daima arttırsın. Dostluk ver kardeşliğimiz ebedi olsun. Bu eserler ayakta kaldıkça, bu minareler burada var oldukça bizim dostluk ve kardeşliğimiz ilelebet devam edecektir."
-İşler, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret etti-
İşler, Prizren'deki temasları kapsamında, Sultan Murat Kışlası'na gelerek, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret etti.
Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu ile görüşen İşler'e, kısa bir brifing verildi.
İşler'e ziyareti sırasında TBMM milletvekilleri Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Tülay Selamoğlu, Gülay Dalyan, Özcan Yeniçeri, TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da eşlik ediyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER