ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 15:34

Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan destek

Başbakan Yardımcısı Bozdağdan destek


Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz başkanlığındaki heyet, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ı ziyaret etti. ESAFED’in çalışmalarını dikkatle izlediklerini belirten Bozdağ, Türkiye'yi yurtdışında başarıyla temsil eden ESDAFED’e ve diğer gönüllü kuruluşlara her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

ESAFED Başkanı Sarsılmaz, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rüçhan Uslu, Somali Hastanesi ve Yurtdışı Hizmetler Koordinatörü Dr. Esat Ertekin, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu. İlk olarak Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) yetkilileriyle görüşen heyet, Somali'de faaliyete geçecek hastane ve diğer eğitim projeleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda görüşme yapıldı. Federasyonun faaliyetleriyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Sarsılmaz, Bozdağ ve bağlı birim yetkilileriyle Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Dr. Kani Torun’a, bugüne kadar projelerine verdiği yakın destekten ötürü teşekkür etti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ’dan, geçen günlerdeki Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un Türkiye ziyareti hakkında görüşlerini ve bundan sonraki faaaliyetler konusunda tavsiyelerini alan heyet, daha sonra Sağlık Bakanlığı’na geçti. Burada Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan ile yurtdışı hastane projeleri hakkında görüşüldü.

YURTDIŞI TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ İÇİN ÇALIŞTAY

Federasyonun yurtdışı hastaneler ve eğitim faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgi veren Yurtdışı Hizmetler Koordinatörü Ertekin, görüşme hakkında şunları kaydetti: “Sayın Genel Müdürümüz'le, Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışı hastanelerin son durumu ve geleceği konusunda çok faydalı bir görüşme yaptık. Daha önce işletmeyi planladığımız hastanenin, tıpta uzman ve nitelikli sağlık elemanı yetiştiren bir kurum olması gerektiğini ifade etmiş ve bu konuda hazırladığımız mevzuat ve eğitim müfredatı taslak çalışmasını takdim etmiştik. Bu sefer konuyu daha detaylı olarak ele aldık. Kendileri bakanlığımızın Somali dışında da hastane projeleri olduğunu, bunların işletilmesi konusunda benzer düşünceye sahip olduklarını ifade etti. Toplantıda, sağlık eğitimi konusunda uzun yıllara dayalı birikimi olan Uzm. Dr. Alaattin Dilsiz de hazır bulundu. Bilgi alışverişinden sonra projelere nihai şeklini vermek, mevzuat, müfredat ve eğitici doktorların belirlenmesi konularına çözüm üretmek üzere bir çalıştay yapılmasında mutabakata varıldı.”

Önümüzdeki günlerde tamamlanması planlanan projeler konusunda yetkililerin görüş ve tavsiyelerini alan heyet, yeni bir vizyonla en verimli usul ve esasları belirlemek ve uygulama sürecini başlatmak üzere İzmir'e döndü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER