ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 09:09

Başbakan Yardımcısı Babacan, Saraybosna'da


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun son taksitini de ödediğini anımsatarak, "Şimdi, IMF bizden finansman yardımı talebinde bulundu. Biz de IMF fonlarının finansmanı için 5 milyar dolar ayırdık. Bu fonlar, muhtemelen krizdeki Avrupa ülkelerine yardım ve ülkelerin gelişimleri için kullanılacak" dedi.
     Babacan, bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Saraybosna İş Forumu için geldiği Bosna Hersek'te gazetecilere yaptığı açıklamada, forumun, Bosna Hersek ekonomisine destek anlamında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.
     Avrupa ekonomisinin zorlu bir dönemden geçtiğini, birçok Balkan ülkesinin de bunu hissettiğini ifade eden Babacan, "Çünkü ihracat bu dönemde iyi gitmiyor. Avrupa Birliği'nin iç piyasasının gelişememesi daha geniş bölgelerde de hissediliyor. Bu nedenle, dünya genelinde yeni pazarların aranması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda Saraybosna İş Forumu, Bosna Hersek ekonomisine destek anlamında önemli bir yere sahiptir" diye konuştu.
     Bosna Hersek'in büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:
     "Bosna Hersek, Balkanlar'ın kalbinde bulunuyor. Sanayi, tarım ve turizm potansiyeli çok büyük. Ülkedeki politik uyum güçlenir ve bu korunursa, eminim, Bosna Hersek ticaret ve yatırım yapmak isteyenler için çekici bir ülke olacak. Önemli olan, bürokratik engellerin kaldırılmasıdır."
    
     -Türkiye'nin IMF'ye borcunu kapatması-
    
     Babacan, Türkiye'nin IMF'ye borcunu ödemesiyle ilgili soru üzerine, "Şimdi, IMF bizden finansman yardımı talebinde bulundu. Biz de IMF fonlarının finansmanı için 5 milyar dolar ayırdık. Bu fonlar, muhtemelen krizdeki Avrupa ülkelerine yardım ve ülkelerin gelişimleri için kullanılacak" dedi.
     Türkiye'nin hızlı büyüyen ekonomisini de değerlendiren Babacan, bunun ülkedeki siyasi istikrara dayandığını vurguladı. Türkiye'nin mali ve para politikalarını iyi uyguladığını belirten Babacan, ülkedeki güven ortamının da Türkiye ekonomisini başarılı kılan bir diğer neden olduğunu kaydetti.
    
     -İzzetbegoviç'in açıklamaları-
    
     Babacan'la birlikte gazetecilere açıklama yapan Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç de Türkiye'nin bölgede ve Bosna Hersek'teki etkisinin her geçen gün arttığını ve bu fırsatları değerlendirmek gerektiğini söyledi.
     "Türk iş adamlarının ve yatırımcıların Bosna Hersek'te yatırım yapma adına iyi niyeti bulunuyor" diyen İzzetbegoviç, "Türk yatırımların başarısızlığının nedeni bizden kaynaklanıyor. Bosna Hersek, istikrar ve güvenliğin sağlanmasının önündeki prosedürleri kaldırmalıdır" dedi.
     Türkiye'nin de geçmişte Bosna Hersek gibi sorunları olduğunu hatırlatan İzzetbegoviç, şöyle konuştu:
     "Onların da zayıf bir ekonomisi vardı. Benzer sorunları vardı, ama artık çözdüler. Hem Türkiye'de hem de Malezya'da ekonomik bir mucize yaşandı. Saraybosna İş Forumu kapsamında, referans sahibi çok önemli iki kişiden (Babacan ve eski Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed), kendi ülkelerindeki modelleri ve çözüm yollarını dinleme fırsatı bulacağız."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER