ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 13:38

Başbakan Yardımcısı Babacan:


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Vatandaşlarımız hangi etnik kökenden olursa olsun, dini, mezhebi ne olursa olsun devlet aynı samimiyette kucaklamalı dedik. Dini, etnik kökeni ne olursa olsun her türlü haktan doyasıya faydalanabilsin istedik ve attığımız her adım, her demokratikleşme paketi mutlaka bu amaca yönelik oldu" dedi.
Hatay'da partisinin seçim koordinasyon merkezinin açılışını yapan Babacan, daha sonra AK Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya geldi.
Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 11 yılda çok büyük bir dönüşüm geçirdiğini belirten Babacan, Türkiye'nin, çok farklı zamanlarda, çok önemli reformlar yaptığını, özgürlüklerin genişlemesi, temel hakların daha iyi kullanılabilmesi ve demokrasinin ilerleyebilmesi için önemli siyasi reformlar gerçekleştirildiğini anlattı.
Türkiye'nin gerçek anlamda bir hukuk devleti olabilmesi için çok önemli adımlar attıklarını ifade eden Babacan, şunları söyledi:
"Bu, siyasi reformlarımızın çok önemli bir ilkesi oldu. Devlet-vatandaş ilişkisinde biz hep şunları esas aldık. Vatandaşlarımız hangi etnik kökenden olursa olsun, dini, mezhebi ne olursa olsun devlet aynı samimiyette kucaklamalı dedik. Dini, etnik kökeni ne olursa olsun her türlü haktan doyasıya faydalanabilsin istedik ve attığımız her adım, her demokratikleşme paketi mutlaka bu amaca yönelik oldu. Hala eksikliklerimiz var, farkındayız ama inşallah bu felsefeyle, bu bakış açısıyla yolumuza devam edeceğiz."
Farklılıkları ülkede bir zenginlik olarak kabul ettiklerini, kendi içinde farklılıkları bir arada huzur içinden yaşatan ülkelerin çok daha hızlı ilerlediğini dile getiren Babacan, bu huzur ve barış ortamını Türkiye'de hakim kılmanın hükümetin en önemli amaçlarından biri olduğunu kaydetti.
- Ekonomideki başarılar
Hükümetin, 11 yıllık iktidar süresince ekonomide de çok önemli başarılar elde ettiğine dikkati çeken Babacan, bu başarılar kapsamında 230 milyar dolarlık milli gelirin 800 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
Ülkenin ihracatının 36 milyar dolardan 153 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Babacan, ekonomik başarının devam edebilmesi için siyasi istikrarın önemli olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:
"Siyasi istikrar ve güven ortamı ekonomide başarının ön önemli kaynağıdır. İşte bu siyasi istikrarımızın ve Türkiye'deki güven ortamının devam etmesi de ülkemizin ekonomik başarısının devam etmesi için şart. Siyasi istikrarın devamı özellikle son 11 yıllık dönemde güçlü bir tek parti hükumetiyle hamdolsun mümkün oldu. Türkiye tüm gücünü tek noktada topladı ve kararlı bir şekilde ileriye doğru yürüdü. İşte bu siyasi istikrar ortamımızı da mutlaka korumamız gerekiyor. Siyasi istikrarda olacak herhangi bir zafiyet, anında ekonomiye olumsuz olarak yansıyabilir. İşte bu sebeple önümdeki seçimler, son derece önemli."
Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin de Hatay'ın bugün, tarihi günlerden birini yaşadığını, kent için özel ve güzel hizmetler getirdiklerini, bundan sonra da bu hizmetlerin artarak devam edeceğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER