ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:52

Başbakan Yardımcısı Atalay Van'da


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Türkiye'yi, İnşallah sandık dışı görüntülerden, mekanizmalarından, terör ve şiddetten temizlemek için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
Başbakan Yardımcısı Atalay, kentte temeli atılan ve yapımı tamamlanan 227 tesis için Anadolu Öğretmen Lisesi spor salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Van'ın kendisi için özel bir yeri olduğunu söyledi.
30 Mart'taki seçimlerin ardından kente daha fazla yatırım gelmesi için büyükşehir Van'ın büyükşehir yaptıklarını belirten Atalay, devlet kaynaklarının millet için nasıl kullanılacağı yönünde planlar yaptıklarını ifade etti.
Atalay, AK Parti olarak icraat yaptıklarını ve söz verdikleri her şeyi gerçekleştirdiklerini bildirerek, Van'da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından içme suyu, altyapı, konut, çevre düzenlemesi gibi çalışmaları bir yılda tamamladıklarını anımsattı.
Kente depremden sonra 5 milyar 250 milyon liralık fiili nakit harcama yapıldığını anlatan Atalay, çalışmalar sırasında hiçbir zaman para sıkıntısı çekmediklerini dile getirdi.
Atalay, Birleşmiş Milletler ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen afet toplantılarında Van'ın örnek gösterildiğine dikkati çekerek, Dominik Cumhuriyeti'ndeki toplantıda da Van'ın sorunların çözümündeki zamanlamanın örnek gösterildiğini vurguladı.
Yapılanların kaygıyla olacağına değinen Atalay, "Normal bir ülke, bir kurum yönetir gibi sıradan ve günü yönetmekle bu işler olamaz. İçinde bir dert olacak, dertli olacaksın. Bir aşk olacak ve durdurmayacak sizi. Bunlar böyle oluyor. Biz hamdolsun ülkemizin bütün işlerine böyle bakıyoruz. Türkiye, uluslararası camiada örnek gösterilen ülkelerden birisi haline geldi" diye konuştu.
-"Kimse, hiçbir sorunu sandık dışı yöntemlerle çözmeye kalkmasın"
Türkiye'nin zengin bir ülke olduğunu ve imkanlarının çok olduğunu kaydeden Atalay, önemli olanın, bu imkanların kullanılmasını bilmek olduğunu söyledi.
Atalay, kardeşlik, birlik ve bütünlüğün devam etmesinin önemine işaret ederek, şöyle konuştu:
"Allah'ın izniyle bütün sorunların üstesinden geliriz. Fakat en önemli husus, kardeşliğin, birlik ve bütünlüğün devam etmesi, sürmesidir. Bu olduktan sonra bütün sorunların üstesinden geliriz. Seçim dönemi yaşıyoruz. Bu çok güzel. Ortaya sandık gelecek. Herkes siyaset yapsın. Her sorunun çözüm yeri sandık olsun. Herkes sandığa talip olsun. Sandık çok değerlidir. İyi ki sandık var ama hiç kimse hiçbir sorunu sandık dışı yöntemlerle çözmeye kalkmasın. Türkiye'yi, İnşallah sandık dışı görüntülerden, mekanizmalardan, terör ve şiddetten temizlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye artık vesayet mekanizmalarının yönetimi altında değil, olamaz, olamayacak. Sizin sandıkta verdiğiniz reyin, biz namusunu, hakkını koruruz. Kimseye onu ezdirmeyiz. 11 yılda ezdirmedik ve artık eskiden olduğu gibi vesayet mekanizmaları bugün yok."
-"Silahın gölgesine, silahın işaretine dayanarak siyaset olmaz"
Konuşmasında çözüm sürecine de vurgu yapan Atalay, şöyle dedi:
"Bölge insanı sürecin önemini herkesten daha iyi biliyor. Çözüm sürecini, Türkiye'yi, şiddet ve terörden kurtarmak ve sorunu çözme yerinin siyaset kurumu olduğu gerçeğine götürmek için yürütüyoruz. Herkes siyaset yapsın. Türkiye'de biz özgürlük alanlarını çok genişlettik. Din, düşünce, siyaset özgürlüğü gibi her alanda genişlettik. Kendimiz çok çileli yollardan geldik, çok acılar çekerek geldik. Ama sorunlarımızı çözmek için şiddete başvurmadık. Demokratik yöntemlerle siyasetin içerisinde sorunlarımızı çözdük ve Türkiye'yi bu demokratik zenginliğe kavuşturduk. Kürt kardeşlerimden bu konuda etkin siyaset yapmak isteyenler varsa siyaset yapsınlar. Silahın gölgesine, silahın işaretine dayanarak siyaset olmaz. Biz BDP'nin yolunu, önünü açtık. Çözüm sürecinde onlara çok ciddi bir oy yükledik. BDP çok zayıf partiydi. Çözüm sürecindeki aldığı rolle BDP güçlenmiştir. Biz bunu bilerek yaptık. Şiddet bitsin, siyaset konuşsun diye bunu yaptık.
Biz, BDP ile oturup konuşuyoruz bunları. Ama asla ne BDPliler, ne başkaları silahı sığınak olarak görmesinler, çözüm sürecine dönük yanlış ifadelerde bulunmasınlar. Bakın biz üslubumuza çok dikkat ediyoruz. Çözüm sürecini yürütmekte çok karalı, samimiyiz. Bütün riskleri göğüsledik, üstlendik. Çözüm sürecini zedeleyecek ifadelerden kaçınıyoruz, herkes de kaçınmalı. Konuşmaya başlarsak bizim de konuşacağımız çok şeyler var."
-"Süreçten bazı kesimler rahatsızlık duyuyor"
Çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olamak üzere tüm ülkede huzurun hakim olduğunu belirten Atalay, güzel günler yaşayan Türkiye'den bazı kesimlerin rahatsız olduğunu söyledi.
Atalay, Türkiye'nin bir barış, bir bahar dönemi yaşadığının altını çizerek, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Cenazeler yok ve herkes birbirini daha iyi anlıyor. Birileri bundan rahatsız ve biz de biliyoruz bunları. Uluslararası alanda destek almadan kendi sorunlarımızı çözmek için bu süreci yürütüyoruz ya, birileri ondan da rahatsız. Tabii tahrik edenler, proveke edenler var. Bu gecikmelere falan takılmamak lazım. Bu süreçler kendi tabiatında sorunlar yaşar. İnişler, çıkışlar ve gecikmeler olur. Ama niyet ve kararlılık çok önemli. Eğer herkes samimiyse bu süreçler başarıya ulaşır. Biz hükümet olarak kararlı ve samimiyiz. Diyaloglar verimli bir şekilde yürüyor. İnşallah Türkiye bu sorunları çözerek daha da büyüyecek. Vatandaşlarımıza bunu, sandığın değerini anlatmak lazım. Sandığın olmadığı yerde korkular, endişeler, vesayet, yasaklar, tabular, işkenceler, faaili meçhuller, karanlık yapılar vardır. Biz AK Parti olarak Türkiye'yi aydınlattık. Karanlıkta hiçbir şey kalmadı, kalmayacak. Düşündüklerimizi söylüyor, riskleri alıyoruz. Nerede gizlilik ve karanlık varsa orada korku, endişe ve tehlike vardır. Her anlamda bunu söylüyorum. Dolayısıyla bu seçim ortamlarının kıymetini iyi bilmek lazım. İyi niyetli insanlar, iyi anlatırsak anlar. Ama kötü niyetliler ve hainller varsa o tabii farklıdır."
Konuşması sonrası Vali Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van milletvekilleri Fatih Çiftçi ve Mustafa Bilici ile ilgili bakanlıkların temsilcilerini davet eden Başbakan Yardımcısı Atalay, temel atma ve açılış kurdelesini kesti.
Salondaki vatandaşlarla bir süre sohbet eden Atalay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Vali Doğan'ı makamında ziyaret etti.kten sonra
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER