ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 14:05

Başbakan Yardımcısı Atalay, KKTC'de


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Türkiye, KKTC'nin güçlenmesi, yükselmesi, ilerlemesi, hayatını huzurla sürdürmesi için daima yanında olmuştur" dedi.
Beşir Atalay, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği KKTC'de ilk olarak KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile makamında bir araya geldi. Görüşmeye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ve diğer yetkililer katıldı.
Atalay, burada yaptığı konuşmada, Siber'i Meclis Başkanlığı'ndan dolayı tebrik ederek, "Seçimin ardından yeni bir dönem, yeni bir parlamento oluştu. Cumhuriyet Meclisi, KKTC'nin en temel kurumu, demokrasinin en temel kurumu" diye konuştu. Atalay, her yeni meclisin kendine göre heyecanı olduğuna işaret ederek, yüzde 50'ye yakın bir yenilenmenin olduğu Cumhuriyet Meclisi'ndeki bu değişimin, dinamizm getireceğini söyledi. Bütün gelişme ve reformların mecliste yapılan çalışmalara bağlı olduğunu vurgulayn Atalay, meclis çatısı altında yapılacak çok iş bulunduğunu belirtti.
İstanbul Ticaret Odası'ndan kalabalık bir heyetin yanı sıra Avrupa'dan gelen Türk işadamlarının çalışmalarda bulunduğunu kaydeden Atalay, kendisinin de açılış ve temel atma törenlerinin yanı sıra, Avrupa'dan gelen iş adamlarıyla görüşmelerde bulunacağını ifade etti.
KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber de konuşmasına, böylesi kalabalık bir heyeti ağırlamaktan duyduğu büyük memnuniyeti dile getirerek, kardeşlik ve dostluk bağları dışında KKTC'yi tanıyan tek ülke Türkiye'yi yanlarında hissetmenin ayrı bir güç verdiğini söyledi.
Siber, yeni Meclis Başkanı olarak heyecanlı, inançlı olduklarını söyleyerek, "Bizi, kardeşlik ve dostluk bağlarımız dışında tanıyan tek ülke olan Türkiye'yi yanımızda hissetmek, ayrı bir güç verir. Bunu her zaman vurguluyorum. Birlikte güzel şeyler başaracağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.
-"Türkiye, KKTC'nin yanında"-
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, daha sonra KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile Başbakanlık ofisinde bir araya geldi. Atalay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin KKTC'nin güçlenmesi, yükselmesi, ilerlemesi, hayatını huzurla sürdürmesi için daima yanında olduğunu söyledi.
Başbakanlar için koalisyon hükümetlerinin, tek parti hükümetlerine göre daha zor olduğunu belirten Beşir Atalay, hükümetin çok verimli bir icraat dönemi geçirmesini diledi.
-"Müzakere süreci hızlanabilir"-
Atalay, Kıbrıs müzakere sürecinin hızlanabileceği yönünde işaretler bulunduğuna dikkati çekerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın G-20 Zirvesi'nde ve New York'ta Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanlarının görüşmesinde konunun biraz daha fazla gündeme geldiğini söyledi.
Bundan sonra müzakere sürecinin hızlanmasını umduğunu ifade eden Atalay, KKTC ve Türkiye'nin adaletli, hakkaniyetli bir çözümü daima desteklediğini, bugün de aynı noktada durduklarını belirtti.
KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu da konuk heyetin kalabalık oluşunun KKTC'ye verilen önemin göstergesi olduğunu belirterek, hükümetin en önde gelen görevlerinden birinin, halkın refahını artırmak ve ekonomiyi geliştirmek olduğunu ve Kıbrıs'ın önümüzdeki günlerde uluslararası arenada yeniden gündem olacağını kaydetti.
Hem partisinin hem de hükümetin, Kıbrıs sorununun çözülmesi adına üzerine düşeni yapacağını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, "Bu konuda Türkiye hükümetlerinin katkıları azımsanmayacak noktadadır. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği önem, takdire şayandır. Bu süreci iyi değerlendirmek önemli görevlerimizdendir" diye konuştu.
Ekonominin geliştirilmesinde ve Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye ile işbirliklerinin devam edeceğini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, şunları söyledi:
"Ülkenin kalkınması adına yapılan yardımlar geçmişten günümüze hepimizin takdir ettiği bir olaydır. Biz de hükümet olarak bunları daha ileri taşıma görevini üstlendik. Önümüzdeki dönemde bu işbirliğinin sürmesi hepimizin arzusudur. Buna özel bir önem vereceğiz. Önemli olan ülkemizde yaşayan insanların yaşam kalitesi artırmak, hem ekonomisini sağlam temellere oturtmak, hem de Rum tarafı da olur verirse Kıbrıs sorununu çözüp ülkemizde, bölgemizde yaşanan riskleri ortadan kaldırıp geleceğe daha güvenli bakmaktır. Biz elimizden geleni yapacağız."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER