ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 15:46

Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yaşananlar, Suriye kaynaklı bir olay olarak karşımıza çıktı. Bugünkü yaşanan olayların da arka planında ne yaşandığını kısa zamanda ortaya koyacağımızdan kimse endişe duymasın" dedi.
     Arınç, Turgutlu ilçesinde bir alışveriş merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Reyhanlı'da meydana gelen patlamalara neden olanların yakalanıp cezalarını göreceklerini söyledi.
     Patlamalarda 46 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Arınç, "Arka arkaya patlatılmıştır. Üçüncü bir patlama yoktur. Bu olayla ilgisi olmadığı ifade edilmiştir. 46 ölümüze ilaveten 55 yaralımız bulunmaktadır" dedi.
     Olayın faillerinin bulunacağını vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:"
     "Daha önce de Cilvegözü Sınır Kapısı'nda patlama meydana gelmişti. Tahminler yürütüldü, daha sonraki soruşturmalarda bu tahminlerimizin tuttuğunu gördük. Olayın failleri kendi itirafları ile yakalandılar. Adana Cezaevi'nde tutuklu bulunuyorlar, haklarındaki dava da yakın zamanda açılacak. İddianame henüz açıklanmadığı için bir şey söylemem doğru değil ama hepimizin aklına gelen Suriye'de yaşanan olaylarla ilgisi ve irtibatı var mı- diye sorulduğunda, olabilir diye düşündüğünüzü zannediyorum. Evet maalesef Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yaşananlar, Suriye kaynaklı bir olay olarak karşımıza çıktı. Bugünkü olayların da arka planında ne yaşandığını kısa zamanda ortaya koyacağımızdan kimse endişe duymasın. Emin olsun ki en kısa zamanda bu işi ortaya koyacağız."
     Patlamalarla ilgili 9 kişin gözaltına alındığına ve soruşturmanın devam ettiğine dikkati çeken Bülent Arınç, olayda vefat edenlerle ilgili gerekiyorsa otopsi yapılacağını kaydetti.
     "Olay yeri incelemelerden patlamalarda ne kullanıldığı, kimler tarafından tertiplendiği ve bu işin faillerinin kimler olduğu konusunda inşallah en kısa zamanda kamuoyuna açıklama yapacağız" diyen Arınç, ilk bilgiler tamamlanırsa şu anda Reyhanlı'da bulunan bakanların saat 17.00 itibarıyla açıklama yapabileceğini bildirdi.
     Mahkeme kararıyla olaya ilişkin televizyonlarda bilgi yayınlanmasının da yasak kapsamına alındığını hatırlatan Arınç, "Komplike bir olaydır, aydınlatılacaktır ve vefat eden kardeşlerimizin kanı yerde kalmayacak hem de Türkiye üzerinde menfi emeller besleyenler amaçlarına ulaşamayacak hem Allah'ın kahredici eliyle kahrolacaklar hem de milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya güçleri yetmeyecektir" şeklinde konuştu.
     Başbakan Yardımcısı Arınç, hükümet olarak iştirak edecekleri etkinliklerin bir çoğunu iptal ettiklerini de belirtti.
    
     -Anneler Günü-
    
     Başbakan Yardımcısı Arınç, tüm dünyada Anneler Günü'nün kutlandığını, inanan insanların ise her gününün Anneler Günü olduğunu bildirdi.
     Annelerin, senede bir gün dahi olsa hatırlanması gerektiğine işaret eden Arınç, "Peygamber efendimiz, 'Cennet, anaların ayakları altındadır' demiştir. Anne sevgisinin en güzel örneklerindendir" dedi.
     Veysel Karani'nin hasta annesinden izin alarak Hz. Muhammed'i ziyaret etmek istediğini anlatan Arınç, "Efendimiz seferde olduğu için görememiş, 'Anneme söz verdim gelip dönecektim' diyerek kapısından dönmüş. Peygamber Efendimiz seferden döndüğünde müthiş bir koku hissederek kimin geldiğini sormuş. Bununla ilgili ilahisi vardır Veysel Karani'nin, o ilahisini bulun. Bulamayanlar google amca var, ona girin ilahiyi bulun" ifadelerini kullandı.
     Konuşmasında zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Arınç, "Anne hakkı ödenmez. Anne sevgisi yaşayıp da annesini ihmal edenlere tavsiyem, tören sonrası ailenizi alın ziyarete gidin. Annelerinizi böyle sevin, sırtınızı sıvazlarsa sırtınız yere gelmez. Annem bizim sırtımızı sıvazlardı. TBMM Başkanı oldum, toplar tüfekler, tanklar beni yıkamadı. Suikast düşünceleri oldu. Biz anne duası almış insanlarız. Annenizin eli, ayağını altını öpün şikayetçi olmayın. Annesine, kendi hanımını tercih edenler, anneniz ile eşiniz arasında tercih yapmayın, yaparsanız da tercihinizi annenizden yana kullanın" diye konuştu.
    
     -"Laikler bereketi bilmez"-
    
     Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üç ayların dün başladığını hatırlatarak, böylesine önemli bir günde alışveriş merkezinin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
     Bu işte bir bereket olduğunu ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Berekete laiklerin kafası pek ermez. Ben onlara bereketin ne olduğunu anlatmak için işe sinerjiden başlarım. Onlar sinerji kelimesini çok severler. Sinerji ne- 'İki kere iki kaç eder-' desem, foto muhabirleri bile '4' diyecekler. Çünkü onlar, kerrat cetvelini bizden iyi biliyor. İyi de sinerji denen şey, '4 eder' demek değil, '5 eder, 6 eder, 7 eder' demek. Neden- Sinerji öyle bir güçtür ki matematiğe sığmaz. Bu bizim lisanımızda berekettir. Bereket oldu mu, o evde bolluktan geçilmez. Bereket oldu mu, o iş bir yürür ki kimsenin aklı almaz. Biz hükümetimizde de aynı şeyi görüyoruz Allah bir bereket vermiş, veriyoruz, veriyoruz, veriyoruz bitmiyor. Allah'a çok şükür."
     Pekdemir Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Pekdemir ise grup bünyesinde 2 bin 50 kişinin çalıştığını, Turgutlu'daki alışveriş merkezinde ise 150 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.
     Konuşmaların ardından alışveriş merkezinin açılışı gerçekleştirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER