ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Mayıs 2014 Cuma 09:00

Başbakan: Madencileri sahipsiz bırakmayacağız

Başbakan: Madencileri sahipsiz bırakmayacağız

Madenciler, "kara listeye alınırsınız diye tehdit ediliyoruz" demişti.


Soma'dan gelen 10 maden işçisi dün TBMM'yi ziyaret etti. İşçiler ilk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile biraraya geldi. Ardından Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilen işçiler daha sonra ise CHP ve MHP gruplarını ziyaret etti.

İşçiler Başbakan Erdoğan'a Soma ve maden ocakları dramını şöyle anlattı: "Muhalefetsiz sendikacılık yapılıyor. Kara kıtadaki zihniyet neyse şirketin zihniyeti de aynı. Şartlar düzeltilmeden madenlere inmek istemiyoruz. Formaliteden eğitim veriliyor. Teftişten önce şirkete haber veriliyor. Müfettişler gelmeden önce üstleri tozlanmasın diye üretim durduruluyor. Kıdem tazminatı yüzünden işi bırakamıyoruz. Kölelik sistemi gibi. 'Kara listeye alınırsızınız' diye tehdit ediliyoruz. Bu faciadan sendika, denetçiler ve şirket sorumludur. Çocuklarımızı her sabah evden çıkarken öpüp helalleşiyoruz. Maden işçileri olarak yaptığımız oturma eylemimiz sürerken, araya provokatörlerin karıştığını fark ettik. Bunları tek tek tespit edip polise bildirdik. İdeolojik girişimler ile huzurumuzun bozulmasına fırsat vermeyeceğiz. Soma'dan yararlanmak isteyenler buraya yaklaşmasın. Şirket bizi AK Parti mitinglerine götürdü diye suçluyorlar ama sendika da Cumhuriyet mitinglerine götürdü. Ağır işte çalışıyoruz. 4 bin iş gününde emekli olmak istiyoruz. "

"İşçinin özlük hakları, patronun insafına bırakmayacak şekilde güvence altına alınacak"

Erdoğan ise işçilere şunları söyledi: "Soma'ya geldiğimizde hem sendika hem de patronlarla görüştüm, ikramiyeleri sordum. Bana 'ikramiye değil prim veriyoruz' dediler. Madenciler ikramiye almalı. Bunu yasal hale getireceğiz. İşçinin özlük hakları, patronun insafına bırakmayacak şekilde güvence altına alınacak. Soma milat olacak. Her türlü tedbir alınacak. Provokasyonlara izin vermediğiniz için teşekkür ederiz. İdari, adli soruşturma sonuna kadar gidilecek. Yalnız değilsiniz. Geride kalanların emanetlerini sahipsiz bırakmayacağız." Soma'dan gelen maden işçileri AK Parti Genel Merkezi'ni de ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Taner Yıldız, işçilere "Maden ocağının kapanmasını ister misiniz?" diye sorduklarında "Kapatmayın, çalışma şartlarını düzeltin" cevabı aldıklarını belirtti.

 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER