ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 23:37

Başbakan: Gazeteciler fikirleri için değil terör faaliyetinden dolayı tutuklu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de gazeteci kimliği altında hükümlülerin yazılarından, fikirlerinden dolayı tutuklu olmadıklarını söyledi. Başbakan, “Asker katletmekten, hırsızlıktan, ateşli silahlar bulundurmaktan, terör örgütü faaliyeti göstermekten dolayı tutuklu olduklarını defalarca belgeleriyle ortaya koyduk.” dedi.

Başbakan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) iftarına katıldı.

Burada konuşma yapan Başbakan, “Türkiye’nin uluslararası imajını karalamaya çalışan bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları var. Allah korusun Türkiye’yi işgal etseler, ‘Türkiye’yi bu hükümetten kurtaracağız’ diye bu topraklara düşman girse onları çiçeklerle karşılayacaklar, bağrına basacak kadar gözü dönmüş olanlar var. İşgal altındaki mütareke basını neyse bazı medya kuruluşlarını durumu da o. Sandıktan çıkamayacaklarını anlayan, darbeden de umutları kesen çevreler Türkiye dışında kampanyalar düzenleyerek kendi ülkelerini kötüleyerek kendi ülkelerinin tabanını kemiriyorlar. Bunların asla anlamayacakları bir şey var. Türkiye bu saldırılar karşısında yıpranacak kadar küçük bir ülke değil. Türkiye gazete manşetleriyle yönlendirilen bir ülke değildir.” ifadelerini kullandı.

Tutuklu gazetecilerle ilgili konuşan Başbakan, “Başta ana muhalefet partisi başta olmak üzere bazı çevreler çok sistemli şekilde Türkiye’de gazetecilerin tutuklu olduğunu servis ediyorlar. Yurtdışında bu yalana inanan çevreler de oldu. Türkiye’de gazeteci kimliği altına sığınmış tutuklu ya da hükümlülerin yazılarından, fikirlerinden, yayınlarından dolayı değil. Asker katletmekten, hırsızlıktan, ateşli silahlar bulundurmaktan, terör örgütlerine faaliyet göstermekten dolayı tutuklu olduklarını defalarca belgeleriyle ortaya koyduk. Çok basit bir soru soruyorum. İngiltere’de 50’den fazla gazeteci bir yolsuzluk operasyonu sonucunda gözaltına alındı. Siz İngiltere’de gazeteciler tutuklu diyeni hiç duydunuz mu? İngiltere’de basın özgürlüğü tehdit altında diye duydunuz mu? İngiltere’nin muhalefet partilerinin ülke ülke dolaşıp kendi ülkelerini karaladığını duydunuz mu? Ama bizde var. Eli kanlı terör örgütü mensuplarını masum gazeteciler gibi lanse eden bir ana muhalefet var.” şeklinde konuştu.

“Son zamanlarda bir diktatör sıfatı tutturmuş gidiyorlar.” diyen Başbakan, “Açık açık soruyorum, diktatörün başta olduğu bir ülkede gazeteler ya da gazeteciler Başbakan’a hakaret edebilir mi? Bir tek kişi bile çıkıp bu Başbakan’ına diktatör diyebilir mi? Son seçimde yüzde 85 katılımın olduğu bir demokrasi.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER