ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 18:35

Başbakan Erdoğan'ın Malatya mitingi

Başbakan Erdoğanın Malatya mitingi

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Sen Akif'in o muhteşem eseri İstiklal Marşı'nı eğer bilmiyorsan ne babanın suçu var, ne Akif'in suçu var. Suç sende" dedi.


Hasretle, muhabbetle selamladığı Malatyalıların düşmana korku, dostlara, kardeşlerine umut verdiğini dile getiren Erdoğan, "Allahına kurban Malatya. Malatya dimdik gururla Battalgazi'nin, Hamido'nun, Turgut Özal'ın hatırasına sahip çıkıyor" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, 6 Mart 2014'te Malatya'da bir miting düzenlediğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Malatya ne yaptı? Kendisine yakışanı yaptı. Malatya CHP'ye de MHP'ye de topuna birden ders verdi. Malatya, Pensilvanya çetesine, ihanet çetesine ders verdi. Yüzde 62 oy oranıyla Malatya, 30 Mart'ta bir kez daha AK Parti dedi."

Erdoğan, mitinge biraz geç geldiği ve vatandaşları sıcakta bekletiği için helallik istedi.

Malatya'nın, 81 vilayet içinde Rize, Şanlıurfa ve Konya'dan sonra AK Parti'ye en çok oy veren dördüncü şehir olduğunu bildiren Erdoğan, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçiminde Malatya'dan birincilik beklediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da düzenlenen mitingde, "Çanakkale şehitleri, vah vah... Mehmet Akif merhum babasının arkadaşıymış. Olabilir ama sen Akif'in o muhteşem eseri İstiklal Marşı'nı eğer bilmiyorsan ne babanın suçu var ne Akif'in suçu var. Suç sende. Profesörmüş, profesör olsan ne yazar" dedi.

Erdoğan, "8 yıl İslam Konferası'nın başına gönderdik, ne büyük yanlış yapmışız. Ne yaptın orada? Suudi Arabistan gibi ülkeler zor kurtuldular. Bize ricada bulundular, cumhurbaşkanımıza ricada bulundular, bana ricada bulundular, Dışişleri Bakanıma ricada bulundular. Çıksın bunu da inkar etsin. Doğru eder, eder. Çünkü 'çarkçı Kemal'in yanında yetişen o da çarkçı Ekmel olur." diye konuştu.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon porgamında, "Halkın ahlak reformuna ihtiyacı var" dediğini belirterek, "Oradan da gazeteci kılıklı bir militan çıkmış, edepsiz bir kadın, 'Müslüman ülkede bunu beklemek zor değil mi' diyor. Haddini bil haddini. Eline vermişler bir kalem, gazete köşesinde yazıyorsun. Çıkarıyorlar seni işte böyle malum Doğan grubunun televizyonuna, oradan da saygısızca yüzde 99'u Müslüman olan bu halka hakaret ediyorsun. Karşılıklı oturmuşlar, hem seçmene hakaret ediyorlar hem Müslümanlara hakaret ediyorlar. Siz bu kafayla devam edin. Bidon kafalı dediniz, göbeğini kaşıyan adam dediniz, sorgulamayan kitle diyorsunuz şimdi. 'Müslaman' diyerek aşağılamaya devam edin. Bu millet sizi bunun için hiçbir zaman iktidara getirmeyecek" dedi.

Erdoğan, "Bu CHP'nin, bu MHP'nin, bu HDP'nin adayları benim halkımın karşısına hangi yüzle geliyorlar. Bunların hiçbirisi halkın cumhurbaşkanı seçmesini istemediler ki. Kardeşlerim bunlara sandıkta öyle bir tokat vurun ki bir daha bellerini doğrultamasınlar" dedi.


Çok çalışılması halinde Malatya'nın birinciliği alacağına işaret eden Erdoğan, "Onların ablaları var, bizim ablalarımız 30 Mart'ta onlara dersi verdi, inanıyorum şimdi daha farklı ders verecek. Bir yarın var bir de cumartesi çalışacağız, derslerini vereceğiz. Onların abileri varmış, bizim abilerimiz burada, bizim abilerimiz daha güçlü, daha azimli, daha kararlı, evvelallah daha çok çalışıyoruz, pazar günü onlara gereken dersi veriyor muyuz, gençlerimiz veriyor muyuz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 2007 halk oylamasında Malatya'dan yüzde 82, 2010 halk oylamasında ise yüzde 75 'evet' oyu çıktığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnanıyorum ki 10 Ağustos'ta CHP'ye gönül vermiş kardeşlerimiz de bizi tercih edecek, MHP'ye gönül vermiş, diğer partilerden kardeşlerimiz de bizi tercih edecek. 10 Ağustos'ta rekora hazır mıyız, Malatya? Sandığa gidiyor muyuz Malatya? Yeni Türkiye'ye 'evet' mi, güçlü Türkiye'ye 'evet' mi, öncü Türkiye'ye 'evet' mi, milletin adayına 'evet' mi? Kim o aday?"

Vatandaşların adını söylemesi üzerine de Erdoğan, "Sizin Allahınıza kurban, maşallah, süphanallah, barekaallah. Malatya'da bu iş tamam, Malatya kararını vermiş, verdiğiniz karar hayırlı olsun 10 Ağustos seçimi ülkemiz, milletimiz, Malatya için hayırlara vesile olsun" ifadelerini kullandı.

-"Cumhurbaşkanlığında da statükonun değil milletin tarafını tuttu"

Malatya'nın evladı Turgut Özal'ın, 1989'a kadar başbakan olarak ülkesine, milletine çok hayırlı hizmetlerde bulunduğunu ve 1989'da Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Görevi tamamlamasına ömrü vefa etmedi. 1993 yılının 17 Nisan günü ruhunu Rahman'a teslim etti, Allah ondan razı olsun, cennetiyle müşerref kılsın. Farklı bir başbakan, cumhurbaşkanıydı. Başbakanlıkta milletin hizmetkarıydı, cumhurbaşkanlığında da statükonun değil milletin tarafını tuttu" dedi.

-"CHP bize ne söylüyorsa merhum Özal'a da aynen onu söyledi"

Erdoğan, o dönem muhalefetteki Süleyman Demirel ile SHP'nin, Özal'ın cumhurbaşkanı seçilmesine karşı çıktığını, onu seçtirmemek için ne gerekirse yaptığını ve dönemin SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal'ın, Özal'a "diktatör, sivil diktatör, tek adam olma heveslisi. Özal'ı Çankaya'dan onursuzca dindiririz" dediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bugün CHP bize ne söylüyorsa merhum Özal'a da aynen onu söyledi. Bugün CHP bize ne söylüyorsa merhum Menderes'e de aynen onu söylemiştir. 2007'de 10. Cumhurbaşkanının görev süresi dolunca Meclis'te hazırlıklarımıza başladık. Merhum Özal nasıl seçildiyse aynı şekilde seçim yaptık. Sayın Demirel, Sayın Sezer nasıl seçildiyse aynı şekilde seçim yaptık. Ama işte bu CHP zihniyeti, darbeci vesayet aşığı zihniyet karşımıza çıktı. 'Size cumhurbaşkanı seçtirmeyiz' dediler. 367 gibi bir garabeti öne sürdüler, arkalarına da mahkemeleri aldılar. Meclis'i yani milli iradeyi çiğnemek istediler. Biz ne yaptık? Hemen halka gittik, bir yandan genel seçim yaptık, yüzde 47 ile seçimi kazandık, güven oyu aldık. Bir yandan da hemen Anayasa'yı değiştirmek kararı verdik, yine halka gittik, bu referandumdan da yüzde 69 oy oranıyla çıktık. Ne vardı bu referandumda? Cumhurbaşkanını bundan böyle millet seçecek. Millet ne dedi? 'Evet' dedi. İşte şimdi yüzde 69'un bugün inşallah pazar günü ilk oylamasını yapıyoruz."

-"Demokrasinin tokadı farklıdır"

"Bu CHP'nin, bu MHP'nin, bu HDP'nin adayları benim halkımın karşısına hangi yüzle geliyorlar" diye soran Erdoğan, bu partilerin halkın cumhurbaşkanı seçmesini istemediğini söyledi.

Erdoğan, "Kardeşlerim bunlara sandıkta öyle bir tokat vurun ki bir daha bellerini doğrultamasınlar. Demokrasinin tokadı farklıdır, bunu inşallah gösterelim, bunu ortaya tam manasıyla inşallah koyalım" diye konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER