ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:24

Başbakan Erdoğan'ın Katar ziyareti


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere bu gece Katar'a geliyor. Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız eşlik edecek.
     Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Sani ile Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al Sani ile bir araya gelecek.
     Görüşmelerde Türkiye-Katar ilişkilerinin gözden geçirileceği ve iki ülke arasındaki yakın siyasi diyaloğun güçlendirilmesi için ekonomi, ticaret, enerji ve kültür alanlarında işbirliğinin artırılması imkanlarının ele alınacağı belirtiliyor.
     Türkiye ve Katar'ı ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular da Başbakan Erdoğan'ın önemli bir gündem maddesini oluşturacak. Görüşmelerde Suriye'deki son durum, Filistin-İsrail sorunu ve Kuzey Afrika'da yaşananların ayrı birer başlık halinde ele alınması bekleniyor.
    
     -''Enerji alanında önemli anlaşmalar imzalanabilir''-
    
     Katar'ın önde gelen gazetelerinin genel yayın yönetmenleri, Erdoğan'ın yapacağı ziyaretten önce AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
     Katar'ın önde gelen gazetelerinden Eş-Şark Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Halid el-Cabir, ''ziyaretin ekonomi, ticaret, enerji ve kültürel alanda Türkiye ile Katar arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığını'' düşündüğünü belirtti.
     İki ülke arasında enerji alanında önemli işbirliği anlaşmaları imzalanabileceğini ifade eden Cabir, ''Katar sıvılaştırışmış doğalgazda dünyanın en büyük tedarikçisi konumunda. Türkiye, yakın zamanda 5 ülkeden doğalgaz satın aldı ve Katar'ın da altıncı ülke olmasını arzu ediyor. Bu nedenle iki ülke arasında uzun vadeli bir anlaşma imzalanmasını bekliyoruz'' şeklinde konuştu.
     Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da Katar gezisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a refakat etmesi, Suriye'deki durumun yanısıra enerji konusunun da gündemde önemli yer tutacağı görüşünü destekliyor.
     Bölgesel konuların bu ziyarette önemli yer tutacağı kanaatinde olduğunu söyleyen Cabir, özellikle Suriye konusunun en önemli gündem maddesini oluşturacağını' kaydetti.
     Cabir, ''Suriye krizi gün geçtikçe büyüyor. Çatışmalardan zarar gören insan sayısı her geçen gün artıyor. Bu sayı şu an 60 bini geçmiş durumda. Dahası 230 bini aşkın mülteci var. Esed'in gitmesi için daha ne kadar beklememiz, daha kaç masumun ölmesi gerekiyor-'' dedi.
     Türkiye'nin Katar ile Suriye krizinin çözümünde önemli rol oynayabileceğini dile getiren Halid el-Cabir, ''Özellikle Türkiye ve Katar, Suriye'deki kanın durdurulmasında ve Suriye halkının çektiği acının sona ermesinde çok önemli rol oynayabilir'' ifadelerini kullandı.
    
     -''Katar ile Türkiye arasındaki yakınlaşma artıyor''-
    
     Katar gazetelerinden The Peninsula'nın Genel Yayın Yönetmeni Halid es-Seyyid ise Erdoğan'ın ziyaretinin, özellikle enerji alanında önemli anlaşmalarla sonuçlanabileceği değerlendirmesini yaptı.
     Katar ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin son dönemde çok ciddi seviyeye ulaştığını vurgulayan Seyyid, özellikle inşaat alanında Katar'da faaliyet gösteren Türk firmalarının toplam sermayesinin 1.6 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti.
     Seyyid, ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, Suriye ve İsrail-Filistin meselesinin son durumuna ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasını beklediğini söyledi.
     İki ülkenin, bölgeyi ilgilendiren temel meselelerde gittikçe artan bir yakınlaşma içinde olduğunu dile getiren Seyyid, Suriye'de yaşananlar ve Suriyeli mültecilerin durumu gibi birçok konuda iki ülkenin hemfikir olduğunu ve bu durumun taraflar arasındaki işbirliğine her anlamda olumlu yansıdığını ifade etti.
    
     -Katar'dan Suriye'ye yardım kampanyası-
    
     Bu arada Başbakan Erdoğan'ın ziyaretine 2 gün kala Katar'ın Suriye halkı için yardım kampanyası başlatması da dikkati çekti.
     Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Sani'nin talimatı üzerine dün Katar devleti, Suriye halkı için insani yardım kampanyası başlattı.
     Kampanya çerçevesinde Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine 7 milyon dolarlık gıda ve ilaç yardımı yapılması hedefleniyor. Buna ek olarak Veliaht Prens Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani'nin de Katar'daki Suriye ve Ürdün okullarında okuyan mülteci çocukları için 1.8 milyon Katar Riyallik (yaklaşık 1 milyon lira) öğrenim harcı tahsis edilmesi talimatı verdiği bildirildi. Sözkonusu talimatın Suriye halkının çektiği acıların hafifletilmesi ve Katar'da bulunan Suriyeli öğrencilerin eğitim alanında mağdur olmaması için verildiği belirtildi.
     Makedonya Cumhurbaşkanı ve Yunanistan Başbakanı da Erdoğan ile aynı tarihlerde Katar'a resmi ziyarette bulunacak. Makedonya Cumurbaşkanı Gyorgi İvanov dün akşam saatlerinde Doha'ya ulaşırken, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ise ülkesine yatırımcı çekmek amacı ile yarın Katar'a gelecek.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER