ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 18:35

Başbakan Erdoğan'ı bekliyorlar

Başbakan Erdoğanı bekliyorlar

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, önemli ve çok yakın bir partner ülke olan Türkiye'nin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Almanya'ya memnuniyetle beklediklerini söyledi.


Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, önemli ve çok yakın bir partner ülke olan Türkiye'nin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Almanya'ya memnuniyetle beklediklerini söyledi.

Seibert, Federal Basın Merkezi'nde düzenlendiği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan'ın daha önce Berlin ve Köln'de programlara katıldığını hatırlattı. "Bizim beklentimiz, konuşmanın duyarlı ve sorumluluk bilincinde olması" diyen Seibert, "Bu şekilde Almanya'da yaşayan farklı toplumların birlikte yaşamına katkı sağlanması, etkinliğin de amacına iyi bir şekilde ulaşmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

"Alman hükümetinin, programda hassas davranılmasını ve sorumluluk taşınmasını beklediğini" kaydeden Seibert, "Başbakan Erdoğan'ı, çok yakın ve önemli partner olan bir ülkenin başbakanı olarak Almanya'da memnuniyetle bekliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer ise Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili, "Bazı şehirlerde, bölgelerde ve köylerde seçimlerin gerçekleşemeyeceği şimdiden belli" dedi. Seçimlerin Kırım'da da yapılmasının mümkün olmayacağını belirten Schaefer, Almanya açısında Kırım'ın hala Ukrayna'ya ait olduğunu kaydetti.
Seçimler için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 100 gözlemcisinin uzun vadeli bölgede bulunacağını belirten Schaefer, "100 gözlemciden 8'i Almanya'dan gidecek. 900 AGİT gözlemcisi kısa vadeli süre için önümüzdeki günlerde ülkeye gidecek" diye konuştu.

Martin Schaefer, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rus ordusuna Ukrayna-Rusya sınırından geri çekilme çağrısında bulunduğu yönündeki haberleri işittik. Bu haberler doğru ise bunu gerilimin tırmanmasının gerilemesine yönelik bir adım olarak karşılıyoruz" ifadesini kullandı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER