ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:17

Başbakan Erdoğan'dan kritik Reyhanlı açıklaması

Başbakan Erdoğandan kritik Reyhanlı açıklaması

"Olay kesinlikle Suriye rejiminin işidir" diyen Başbakan Erdoğan Suriye'ye gerekli cevabın verileceğini söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı'daki saldırıların arkasında Suriye rejiminin olduğunu söyledi. "Rejim bunun arkasındadır, bu belli. Ama rejimin Türkiye'de uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar da derinleştirilerek devam ediyor." diyen Erdoğan, bu konuda ellerinde ciddi bulgular ve belgeler olduğunu vurguladı.

Erdoğan, gazetecilerin Reyhanlı'ya ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan, "Gözaltına alınanlarla ilgili değerlendirmeler, incelemeler devam ediyor. Ama ciddi oranda ipuçları var, belgeler var ve bu olaydaki, özellikle iki minibüs konusunda bunların satın alındığı yerler, patlayıcılar, bunların depolama olayları ile ilgili ciddi belgeler ve bulgular var. Bunların üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Netice ortaya tam çıktığında açıklanacak, ama olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bunun arkasındadır, bu belli. Ama rejimin Türkiye'de uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar da derinleştirilerek devam ediyor." dedi.

Bir gazetecinin, 'Suriye bizimle alakası yok dedi' şeklinde hatırlatması üzerine de Erdoğan, "Ne diyecek, alakası mı var diyecek? Öyle bir şey mi bekliyorsunuz? Tabi ki öyle diyecek. Bunların zaten dünyaları yalan üzerine kurulmuş. Yalan üzerine inşa ettikleri bu zulüm rejimini, bu adil olmayan rejimi yürütmenin gayreti içindeler. Tabi buna ne yazık ki bizim içimizden de destek verenler var. Siyasi olarak verenler de var, siyasi olmayarak da verenler var." ifadelerini kullandı.

Saldırganların hedefinde Ankara'da, aralarında Başbakanlık da dahil bazı yerler olduğu iddiaları da sorulan Erdoğan, "O tür şeyler de bu belgelerin arasında var." diyerek doğruladı.

Mültecilerle ilgili spekülasyonlar, provokasyonlar olduğunu belirten Erdoğan, "Aslında bu olayların muhalif güçlerle yakından uzaktan alakası yok. Ama burada muhalif güçleri zan altına almak ve Türkiye'deki sığınmacı olan kardeşlerimize karşı operatif yaklaşım içerisinde girme gayretleri var. O da buradaki kardeşleri, dostlarıyla olan süreci tetiklemeye yöneliktir. Bir de bu iş mezhebi bir çatışmanın içine sokma gayretleri var. Uzantılarını da görüyoruz." diye kaydetti.

Saldırının ardından uygulanan yayın yasağını da değerlendiren Erdoğan, "İsabetli buldum. Olması gereken oydu. Çünkü diğerleri tamamen toplumu dezanforme etmeye yönelik adımlardır. Bu tür şeylerde dünyada bunun birçok uygulamaları vardır. Bu uygulamalara da baktığımız zaman bu tür alınan kararların çok çok isabetli olduğu, toplumun psikolojisi ve süreci yönetme açısından çok çok isabetli olduğunu... Bundan dolayı yargının buradaki hassasiyetini takdir ediyorum." dedi.

Reyhanlı'yı ziyaret etme planı olup olmadığı da sorulan Erdoğan, "Var. Zaten büyükşehirlerimizi dolaşıyorduk. Hatay bunların içinde olan bir ilimizdi. İnşallah döner dönmez bu ziyaretleri yapacağız. Şu anda gerek Başbakan Yardımcım Beşir Bey, gerek ilgili bakanlarım Adalet, İçişleri, Sağlık, bunlar zaten milletvekili arkadaşlarımla birlikte ilk andan itibaren orada oldular. Bu süreci o şekilde öyle yürüttüler. Nasip olursa bizim de ABD ziyaretinden sonra Hatay'daki bu gezimizi yapıp, ilçelere de yaptığım ziyaretler sebebiyle bunları da inşallah bu ziyaretler serisi içinde değerlendireceğim." bilgisini verdi.

OYUNA GELMEYİZ AMA CEVABI DA VERİRİZ

Dış basında çıkan haberler de sorulması üzerine Erdoğan, "910 kilometre sınırımız var. Dolayısıyla her türlü hassasiyeti gözetmemiz, korumamız lazım. Dikkat etmemiz lazım. Ama oyunlara da gelmememiz lazım. Gerilim politikalarına asla girmememiz gerekir. Büyük devlet olmanın idraki içerisinde atmamız gereken adımlar neyse, bu adımları atmamız gerekir. Çok ciddi istişari mekanizmalarımızı çalıştırıyoruz ve buna dayalı olarak da adımlarımızı atıyoruz ve bundan sonraki süreçte de bu adımlarımızı bu şekilde atacağız. Oyuna gelmek yok, ama gerekli cevabı, gerekli anda da veririz. Bundan da ne çekinir ne kaçınırız. Bunu herkesin bilmesi lazım." diye konuştu.

Erdoğan, ABD ziyaretinde ne gibi bir talebi olacağının sorulması üzerine de "Ne dedim size, onun (ABD) talebi olmaktan çok bizim talebimiz olur." ifadesini kullandı. Muhalefetin dış politika konusunda eleştirileri de sorulan Erdoğan, "Yeri geldiği zaman sorun onlara, sizin dış politika anlayışınız var mı diye." şeklinde konuştu. 

"SALDIRIYA YAPANLAR KENDİ VATANDAŞIMIZ"

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili "Bunu yapanlar kendi içimizden, başka yerlerden irtibatlı kendi vatandaşlarımızdır. Bunların 9'u yakalanmıştır. Diğerlerinin takibi ciddiyetle yapılmaktadır" dedi.

Lekesiz, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Lekesiz, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, Hatay'ın onlarca eski uygarlığa ev sahipliği yapmış çok güzel bir il olduğunu söyledi.

Kentteki güzelliklerin en başında farklılıkların kendi içerisindeki ahengi olduğunu dile getiren Lekesiz, "Farklı renkler ve desenler, gökkuşağı misali güzellik oluşturuyor. Bizim zenginlik ve güzellik olarak nitelendirdiğimiz unsuru, zaaf olarak nitelendirip kaşımak isteyenler olabilir. Lütfen bu konuda dikkatli olalım" diye konuştu.

Hatay'daki dostluk ve kardeşliğin tarihten bu yana din, dil, ırk ve mezhep ayırmaksızın sürdüğünü anlatan Lekesiz, 2 yıldan beri kardeşlik ilişkilerinin olduğu Suriye'de yaşanan olumsuzluklardan dolayı zorda kalan ve Türkiye'ye sığınan Suriyelilere insani ihtiyaçlar gereği sahip çıkıldığını vurguladı.

Suriyelilerle Hatay'daki halkın birbirine düşmesini isteyenlerin olabileceğine dikkati çeken Lekesiz "Altını çizerek söylüyorum, bu menfur hadiseyi yapanlar bize sığınanlar, veya muhalifler değildir. Bunu yapanlar kendi içimizden, başka yerlerden irtibatlı kendi vatandaşlarımızdır. Bunların 9'u yakalanmıştır. Diğerlerinin takibi ciddiyetle yapılmaktadır" diye konuştu.

Reyhanlılardan bugüne kadar gösterdikleri sağduyulu davranışları devam ettirmelerini isteyen Vali Lekesiz, bu konuda kent halkına teşekkür etti.

Lekesiz, yaraların sarılması için gerekli işlemlerin en kısa sürede yapılacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER