ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 03:15

Başbakan Erdoğan’a 'fahri doktora' unvanı verildi

Başbakan Erdoğana fahri doktora unvanı verildi


Başbakan Erdoğan'a, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından 'fahri doktora' unvanı verildi.

Toplu açılışlar ve incelemeler için Van’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beşyol mevkiindeki açılış töreninden sonra, akşam saatlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Cengiz Andıç Konferans salonuna geçti.

Burada kendisini karşılayan üniversite öğrencileri, ‘ODTÜ’ye aldırma, Yüzüncü Yıl seninle’ sloganları attı. Erdoğan’a burada, YYÜ Rektörü Peyami Battal tarafından ‘fahri doktora’ diploması takdim edildi.

Daha sonra bir konuşma yapan Erdoğan, 11 yıl içinde 99 devlet üniversitesi açtıklarını ve üniversitesi olmayan il kalmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Bugün resmi olarak üniversitemize kazandırdığımız yatırımların İlahiyat Fakültesi’nin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin, Merkezi Araştırma Laboaratur’ının ve bunun yanında 496 lojmanın üniversitemize hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Bu eserlerin yapımında öğretim ve bilim camiamıza üniversitemize kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Işığın doğudan yükseldiğini söyleyen Erdoğan, “Burada söz edilen ışık doğunun ilmini ve irfanını adeta bir güneş gibi yükselip, batıyı aydınlatmasıdır. Tarihe dönüp baktığımızda bunun gerçekten böyle olduğunu göreceksiniz. Bu anlamda Anadolulunda 1071’den itibaren adeta bir ilim ve irfan yuvasına döndüğünü yüzyıllar içinde Trakya’ya, Viyana’ya kadar her yanının eğitim öğretim kurumları ile kütüphanelerle dolduğunu görmekteyiz. Bunun içindir ki bu topraklar, insan odaklı bir medeniyetin, estetikle ilimle barışık bir kültürün merkezi olmuştur. Bunun içindir ki bu topraklar, tarih boyunca büyük komutanlar, liderler kadar nice büyük alimler getirmiş, yetiştirmiş, nice irfan sahibi insanlar yetiştirmiştir." dedi.

Van'ın da yüzyıllar boyunca ilmin yuvası olduğunu ve kendinden söz ettirdiğini aktaran Erdoğan, "Van, ışığın doğudan yükseldiği, ışık kaynağı olmuştur. Üniversitelerimize ilişkin birkaç hususa değinmek istiyorum. En büyük eksiğimizin de bu olduğunu zannediyorum, buna inanıyorum Tayyip Erdoğan olarak. 'Nedir bu' derseniz, biz, geçmişimiz itibarıyla özellikle eğitim, öğretimde bir şeyi ecdadımız çok iyi işlemiş, o da ilim ile hikmeti bir arada götürmüş. Çünkü hikmetsiz ilmin hiçbir anlamı yoktur. Şimdi bizim en büyük eksiğimiz bu. Şu anda bilgiyi alıyoruz ama bu bilgide hikmet maalesef yok. Bunu yakalamamız lazım, hocalarımızın vermesi gereken bize hikmetle zenginleştirilmiş ilim." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından, Rescate Otel’de onuruna verilen yemeğe katılmak üzere YYÜ’den ayrıldı.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER