ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 16:01

Başbakan Erdoğan: Yasa interneti daha özgür hale getiriyor

Başbakan Erdoğan: Yasa interneti daha özgür hale getiriyor

Başbakan Erdoğan toplu açılış töreninde internete gelen yasal düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Meydanı’nda 20 kavşak ve yolun toplu açılış törenine katıldı. Konuşmasında internetle ilgili yasa yasaya değinen Başbakan, “Bu yasa ile internete asla sansür gelmiyor. İnterneti daha güvenli, hatta daha özgür hale getiriyor. Gelişmiş ülkelerde nasıl ise aynı uygulamaları yapıyoruz. Gidin Avrupa ülkelerine bakın, ayın uygulamaları göreceksiniz. Kişilik haklarına saygısı olan bu yasaya karşı olmaz hatta sahip çıkar. Kasetler yoluyla siyasete müdahaleye son verecek, milli iradenin gücünü daha artıracağız. Kişilik haklarına müdahale, özgürlük değildir. Sansür, yasak diyerek insanları sokaklara çıkarmak isteyenler farklı gayretlerin peşindedir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- 286 kavşak açtık. 10 yılda tüm bu yol ve kavşakların bedeli ne 5 katrilyon lira. Sadece yol ve kavşak düzenlemeleri. Metroyu falan konuşmuyorum. İstanbul'daki 2 milyon araç vardı. Şu anda 3 milyondan fazla araç var. Yolculuk süresi düştü. Artan nüfus ve araç sayısına rağmen bunu başardık.

"DEMİR AĞLARLA ÜLKEYİ ÖRÜYORUZ"

- Benim dönemimde başlayan metro çalışmaları Kadir beyin döneminde devam etti. Hep beraber aydınlık Türkiye'yi inşaa ediyoruz. Metrolar yetişmiyor. Demir ağlarla ülkeyi bir örüyoruz biz. 10. Yıl Marşı'nda şair öyle bahsediyor. O bunun hayaliydi. Mustafa Kemal gitti demir ağlar durdu. 11 yıldır demir ağlarla biz örüyoruz. Hızlı trenlerle Türkiye'yi biz tanıştırdık.
Çok kısa bir süre sonra İstanbul-Ankara hızlı tren bitecek. Şurdaki metroyu görüyorsunuz değil mi? kim getirdi kim? Bizim size aşkımız var. Bunların hayallerinin gidemediği yere bizim metromuz gider.

"DERDİMİZ TRAFİĞİ RAHATLATMAK"

- Derdimiz İstanbul'un trafiğini rahatlatmak. Çünkü başka çözüm yok. Toplu taşımayı, katlı otoparkları çoğaltacağız.
Eski günlerde ne vardı? İSKİ yolsuzluğu var. İstanbul'da CHP yönetimi var. Kardeşlerim CHP iktidarları zaten merkezi yönetime gelemez. Zamanında da nasıl oldu İstanbul'u aldılar aldılar da İstanbul'u ne yaptılar?
Bu seçimde ilk kez oy kullanacak kardeşlerime sesleniyorum; sizler susuz İstanbul'u görmediniz. Hava kirliliğinden gazeteler maske dağıtıyorlardı. Susuz Pendik ve Kartal'da ne vardı? Su'suz İstasyon vardı. Burada tankerlerin ardında su kuyruğu vardı?

"BUNLARIN CİBİLİYETİNDE VAR"

- CHP'liler Allah'tan boğazın altından getirdiğimiz suyu görmüyor. Yoksa onu da sabote ederler. Marmaray'ı iyi ki görmüyorlar. 3. Köprüyü görüyorlar. Arada bir motorla gidiyorlar. İstemiyorlarmış. Siz 1. ve 2. köprüyü de istemediniz. Siz her şeye çıkarsınız. Bunların cibilliyetinde bu var. Bunlara en iyi cevabı siz vereceksiniz. İnşallah Kartal bir yanlışa kurban gitti. Bu yanlışı bu dönemde düzelteceksiniz. Son 5 yılda burada neyin olup neyin olmadığını siz gördünüz.

"YAŞANABİLİR İSTANBUL BİZİMLE MÜMKÜN OLDU"

-94 sonrasını hatırlıyor musunuz? Çöp dağlarını yok ettik. Vahşi depolamadan modern depolamaya çevirdik. Çöpten bir taraftan enerji üretiyoruz. Kardeşlerim çok enteransındır. Biz bu adımları atarken bu CHP zihniyetinin bu adımları atamadığını görüyoruz.
Bu iş bizim işimiz. Çünkü biz dertliyiz. İnşallah bütün bu adımlarla beraber suları akmayan, trafiğini bu hale getirirken, milletimizin kimin hizmet ettiğini gördü.
Bundan sonra da beraber yürüyeceğiz. Çünkü yaşanabilir İstanbul bizimle mümkün oldu. İstanbul'daki kaynaklar peşkeş çekilmişti. Teslim alırken 2.5 milyar dolar borç vardı. 1.2 milyara düşürdü. Yaptığımız yatırımlar hariç. 

- Kardeşlerim İstanbul yolsuzluklar nedeniyle batmış durumdaydı. Biz o İstanbul'u aldık Marmaray'ı inşaa ettik. Yolsuzklukları kestiğimiz için 3. köprüyü yaptık. 3. havalimanını yaptık. 42 milyar dolar.
Biz buna para vermeyeceğiz. 20 yıllığına firmaya verdik. Kanal İstanbul'a başlayacağız. Biz yolsuzluğa asla müsade etmeyiz. Biz yolsuzluklara batmış İstanbul'u CHP'den aldık.
Yolsuzluklardan CHP'den atılmış biri İstanbul'dan aday yapılıyor. CHP'nin genel müdürü bunu yapıyor. Sen bir defa geçmişini temizle. SSK'nın genel müdürüyken yaptığın yolsuzlukları temizle.

"FARKI GÖRÜN!"

-Sen SSK müdürüyken hastanelerde sıra vardı. İlaç bulunamıyordu. Şimdi nasıl? Farkımızı görün.
Bu CHP'nin genel müdürü eline tutuşturulan belgelerle ortaya çıktı. Kayseri sucuğa doydu. Ben de kazandım. Yakında o kazandığımızı garip gurebayla paylaşacağız. Dikkat edin paralel yapı chp ile beraber. Yine geçen gün elinde bir şeyler var sallayıp duruyor. Senin genel başkanını kasetle gönderenler senin eline o belgeleri verenlerdir.

- O zaman Deniz Baykal'ın kaseti çıktığı zaman hemen ulaştırma bakanıma söyledim yarım saat sonra o kaseti durdurduk. Onların Genel başkan yardımcısı ile de bir cd geldi. Bu görüntüleri durdurduk. Sayın Bahçeli'nin yanındakilerle de ilgili aynı müdahaleyi yaptık.
Şimdi ellerinde bir cd dolaşıyorlar. Bu görüntüleri durdurduk. Sayın Bahçeli'nin yanındakilerle de ilgili aynı müdahaleyi yaptık.

İNTERNETE GETiRLEN YASA DÜZENLEMESi

- Yani bu ahlaksızlıklar, bu yolsuzluklar devam mı etsin? Bu ülkede insanları itibarsızlaştırma hareketleri devam mı etsin? Bu yasayla internete asla sansür gelmiyor. Bu yasayla insanların özel bilgileri asla fişlenmiyor. Tam tersine bu yasa interneti daha güvenli hale getiriyor. Hatta daha özgür hale getiriyor.

- Paralel örgüt CHP'yi ve MHP'yi parmaklarında oynatıyorlar. O kaset komplosu basit bir şey değil. O görüntüler çıktığında o anayasa değişikliğini yapıyorduk. İnternetle ilgili çalışma yapıyoruz. Şimdi bazı çevreler yok efendim özgürlüğe engelmiş. Burda yasak falan yok. Sadece bu ahlaksızların önüne geçmek için bir adım atılıyor.

- Günlerdir bu ülkede 3. Köprüyü yapacak müteahhitlere ve 3. Havalimanını yapacak işadamları hakkında kasetler yayınlıyorlar.

Bir işadamı hakkında diyor ki; o işadamı bağlı bulunduğu STK'dan istifa etsin. Bu senin görev alanın değil. Bu edep dışı yaptığın işlere rağmen biz bu işadamlarımıza sahip çıkacağız.

- 20 yıl sonra bu havalimanını devlete devredecekler. Sen teşekkür edeceğine ne diyorsun? Sen ne biçim siysetçisin. Sen CHP'yi batırıyorsun. Bu nasıl SSK'yı batırdıysa orayı da batırır.

"RAHŞAN AFFI OLMASA..."

Rahşan affı olmasa kim bilir neredeydi. İnternet yasasında başvuru yaptığın zaman 5 gün içerisinde müdahale ediliyordu.
Birsi mağdur mu oldu? Biz burada TİB'e başvuru yapılıyor. TİB geçici olarak mahkeme kararına kadar eriişimi engelliyor.

Mahkeme TİB'in kararını olumlu bulursa karar devam ediyor. Haksız bulursa karar kalkıyor. Bu yasayla asla internete sansür gelmiyor. Tam tersine bu yasa interneti özgür hale geliyor. Gelişmiş ülkelerde nasıl yapılıyorsa aynısını göreceksiniz.
CHP'nin genel müdürünün böyle bir derdi yok. Zaten kasetle geldiği için bu düzenlemeye karşı çıkıyor.
Türkiye'yi kasetler ülkesinden çıkarıyoruz. Özellikle kasetlerle siyaseti dizayn edecekleri engelliyoruz. Kişilik haklarını ihlal özgürlük değildir. Yasa, internet diyerek

"5. ÜLKEYİZ"

Avrupa'nın en çok internet kullanıcısı 5. ülkesiyiz. Okullarımıza 1 milyon bilgisayar dağıttık. 63 bin tablet verdik. Hepsine de vereceğiz. Biz güvenli internet diyoruz. Kişilik haklarının hedef alınmasına asla izin vermeyiz.
Çetelerle, terörle mücadele ettik. Paralel çetecilerle de mücadele edeceğiz.

Yarın Alibeyköy'de M.Köy - Mahmutbey metrosunun temelini atacağız.
201 otobüsü hizmete sokacağız. Kardeşlerim bir şey rica ediyorum: 30 Mart yeniden bir ayağa kalkış. Büyük Türkiye için yeniden yürüyeceğiz Şurada çok fazla zamanımız kalmadı. Sizler kapı kapı dolaşacaksınız. Kartal'ımız İstanbul Büyükşehir'le bütünleşecek. Tuzla'sıyla, Maltepe'siyle, Kadıköy'le bütünleşeceğiz.

Bir kısım yargıda, bir kısım güvenlikte yapılan yanlışı gördünüz. İnsanların itibarını ne yaptıklarını gördünüz. Bunlar attıkları itirafların altında kalacak. Sizler bunları anlatacaksınız.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER