ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 12:14

Başbakan Erdoğan: Ulusalcılar siz yoksunuz

Başbakan Erdoğan: Ulusalcılar siz yoksunuz

Başbakan Erdoğan kız çocukları çalıştayında açıklamalarda bulundu.


Başbakan Erdoğan kız çalıştayında yaptığı açıklamada "Kız çocuklarına devamlı pozitif ayrımcılık yaptık yapacağız. Kızlarımızı üniversite kapılarından almayanlar Cahiliye dönemindeki kafayla aynı zihniyet sahipti. Şimdi bu ulusalcılar çıkmış bir şeyler diyor. Bu ülkede artık siz yoksunuz" dedi.

İşte Başbakan Erdoğan'ın Kız Çalıştayı'ndaki o konuşması:

4 kız çocuğu Peygamberimiz yolculuğa çıkarken en son kızını öper öyle çıkardı. Kız çocuklarının hor görülmesini, toprağa gömülmesini peygamberimiz kesin bir dille yasaklamıştır. Bugün kız çocuklarını öteleyen anne babalar var.

Bizim inancımızda kadın ayrımcılığı yoktur.  Kim ki kızlarımıza şiddet uyguluyorsa cahildir. 4 kız çocuğu olan ve kızlarını öpmeye kıyamayan Peygamberin izinde giden bir neslin temsilcileri olarak kız çocuklarına daha fazla şefkat göstermeliyiz.

MAĞDURİYETLERİ TELAFİ EDİYORUZ

Kız çocuklarıyla erkek çocukları arasında tek bir ayrım yaparız o da pozitif ayrımcılıktır. Kız çocuklarımızı anayasada onları kayırmaya çalışıyoruz. 2010'da yaptığımız halk referandumunda belli alanda kadınların önünü açtık.

O sorunları takip etmekle kalmıyorç Geçmişte yaşanan mağduriyetleri de telafi ediyoruz.

Ülke sorunları için zaman zaman maruz kaldığımız durumlar için ithal çözüm gerektirmeye gerek yok. Biz binlerce yıllık geleneği olan bir neslin evladıyız. Biz vagon değil lokomotif olmak zorundayız. İthal olanlar tembel olurlar. Kendi tarihine bakıp çözüm üretemeyenler yaya kalır.

ECDADIMIZIN İZİNDEN GİDECEĞİZ

Kürselleşirken kendi özümüze yabancılaşmayacağız. Kendi kendimizi inkar etmeyeceğiz. Dünyadaki gelişmeleri takip ederken ecdadımızın izinden gideceğiz.

Kendi sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz. Kız çocuklarımızın sorunlarını biz çözeceğiz. Hatta bu sorunları kız çocuklarımız çözecek.

Eğitimle ne kadar buluşursa çözüm o kadar çabuk olur. Okumamış, okutulmamış her kız çocuğu ülkesi için  kayıptır.

Okumamış kız çocuğu istikbalin annesi olduğu için çocuğu için de kayıptır. Hanım kardeşlerimizin okumama sorununu sadece ekonomik olarak nitelendirmeyi de yanlış buluyorum. Ekonomi sadece para değildir. Eğitim de bu noktada çok önemldir.

EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRDIK

Bizim birikimli anne ve babaya ihtiyacımız var. Eğitimi 12 yıla çıkartırken amacımız buydu.  Biz 12 yıl zorunlu eğitimi getirirken birileri çıktı Bu sistemle kız çocuklarını eve kapattırma olarak nitelediler.  Bu aksine kız çocuklarımızın okumasını arrtırmıştır.

2002'de iktidara geldiğimizden bu yana eğitimin seviyesini arttırdık. Haydi kızlar okula kampanyasıyla 350 bin kız çocuğumuzu okula kazandırdık.

Eğitimin önündeki maddi imkansızlıkları kaldırdık.

2023 yılında eğitim dahil her türlü ayrımcılığını kaldıracağız.

10 yıllar boyunca öğretmenlerin yanlış tutumları yüzünden anne-babalar okuldan uzak durdu.

Devlet okulları kız çocuklarımızın inançlarını çiğnedi. Bakın bu kız çocuklarını okutmayan anne ve babalar devamlı eleştirildi. Ama kız çocuklarını ikna odalarına alınanlar görülmedi. Üniversite kapılarında okula alınmayan görüntüler eleştirilmedi.

ULUSALCI DİYE BİR ŞEY YOK

Dün birileri çıkmış bir şeyler diyor. Yahu siz kimsiniz?

Bu ülkede artık ulusalcı diye bir şey yok millet var. Bu ülke ne kadar erkeklerinse o kadar da kadınlarındır.

14 asır önce nasıl kız çocuklarını toprağa gömmek nasıl cahillikse üniversite kapılarından döndürmek de cahiliye adetidir.

Bu ülkede biriz beraberiz ve birlikte Türkiye'yiz. Hiçbir alanda ayrımcılığı kabul etmiyoruz.

Kimsenin doğduğu gün Türk, Kürt, abazha diye bir seçimi var mı? Batı siyah - beyaz ayrımı yaptığı zaman biz yapmadık.

Peygamberimiz başınızda bir zenci dahi olsa ona itaat edin demiştir. Biz böyle olmasını istiyoruz.

ABD hala sağlık reformunu gerçekleştiremiyor. Obama adım attı ama bazıları önünü kesiyor.

Devletin kasasına giren parayı devlet harcanması gereken yerlerde harcama yetkisi alır.

Bizde devlet anlayışı bir sağlıklı nefese devleti feda eder, insan o kadar önemlidir. Sağlıkta sefaleti görmek istemiyoruz.

Sizler Nilüfer hatunun, Nene hatunun torunlarısınız. Sevgili kızlar hiçbir olumsuzluk başınızı öne eğdirmesin. Siz mücadele ettikçe şiddet azalacak. Siz kararlı davrandıkça bu ülkede tüm ayrımcılık kalkacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER