ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 08:35

Başbakan Erdoğan söylemişti, cami yıkılıyor!

Başbakan Erdoğan söylemişti, cami yıkılıyor!

Başbakan Erdoğan'ın, ODTÜ yerleşkesinde yapılacak yeni yol tartışmalarında söylediği 'Yol için cami de yıkılır' sözü gerçek oluyor.


Star'da yer alan habere göre; Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Meclis’teki grup toplantısında ODTÜ’deki yol tartışmaları esnasında “Yol medeniyettir. Cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz” sözü gerçek oluyor. Beykoz’da yol ortasında kalan Kiremitdere Camii yenisi yapıldığı için önümüzdeki günlerde yıkılacak.

Yaklaşık 20 yıl önce ibadete açılan Kiremitdere Camii, Kiremitdere Caddesi’nin ortasında keskin virajın içinde olduğu için görüşü neredeyse sifıra düşürüyor ve birçok trafik kazasının meydana gelmesine yol açıyordu. Mahalle sakinlerinin anlatımına göre Başbakan Erdoğan’da, Belediye Başkanlığı döneminde tesadüfen ikindi namazını Kiremitdere Camii’nde kılmış.

BAŞBAKAN UYARMIŞTI

Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan, camiinin konumunu beğenmemiş, yolu daralttığı için cemaate ilerde bu camiyi yıkıp biraz daha geriye yenisini yaparız demiş. Ancak kısa süre sonra Başbakan Erdoğan’ın cezaevine girmesi ve yaşanan gelişmelerle yeni cami yapılamamış.

Eski adıyla Kiremitdere yeni adıyla Mültezem Cami’nin önünden geçen yol, bir taraftan Dedeoğlu’na diğer yandan Kavacık’a bağlanıyordu. Geçtiğimiz yıl Beykozlu Mimar Bayram Çevik’in, tasarladığ cami Rizeli işadamı Sefer Kukul ile bazı hayırseverlerin bağışları ve Beykoz Belediyesi’ninde katkılarıyla kısa sürede tamamlandı. Mimar Bayram Çevik yine Beykoz Ali Bahadır Köyü’ndeki Camininde yol içinde kaldığı ve meydanı genişletmek için yıkılarak yenisinin yapılacağını söyledi.
Beykoz belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de Kiremitdere camisinin kazalara sebep olduğunu belirterek bu işte emeği geçen herkese teşekkür etti. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER