ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 16:51

Başbakan Erdoğan ''Sen Hakkari'ye PKK'nın gölgesinde giren adamsın''

Başbakan Erdoğan Sen Hakkariye PKKnın gölgesinde giren adamsın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sen bunu Erdoğan'a nasıl söylersin? Sen bir defa Hakkari'ye Türk bayrağıyla giren adam değilsin, sen Hakkari'ye PKK'nın gölgesinde giren adamsın.'' dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplu açılışlar için gittiği Rize'de vatandaşlara hitap etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de vilayet önünde toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle başkonsolosluğumuzu IŞİD unsurları işgal etti, personelimizi alarak şehrin bir başka bölgesine götürdü. Başkonsolosluğumuzda 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunuyordu, orada tır taşımacılığı yapan şoförlerimiz, fabrikalardan çalışan vatandaşlarımız var. Bütün bunları yakın takipteyiz, başta şahsım, Dışişleri, Milli İstihbarat, silahlı kuvvetlerimiz takip ediyoruz, bire bir her an. Şahsen kendim olmak üzere başkonsolosumuzla görüşmem oldu. Bu personelimizin ve aile fertlerinin geri dönmeleri için girişimlerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, "Biz zaten senin Ortadoğu'daki siyasetimizi kabul edeceğini bekleyemeyiz ki, böyle bir şey yok ki. Sen Beşşar Esed ile el elesin, biz ise karşı karşıyayız, aramızdaki fark bu. Sen katillerle el tutuyorsun, biz ise katillerle karşı karşıya duruyoruz farkımız bu. Biz mazlumların yanındayız, mağdurların yanındayız" dedi.

BAŞBAKAN MUHALEFETE SERT ÇIKTI

Başbakan Erdoğan, "Bahçeli çıkıyor ne diyor, 'hemen asker müdahale etmeli, hemen orada gereken silahlı girişim neyse bunu da yapmalı'. Bahçeli senin dünyadan haberin yok galiba, burada 100'e yakın vatandaşım şu anda bunların elinde. Onların başına bir şey geldiğinde bunu neyle izah edeceksin? Biz şimdi tereyağından kıl çeker gibi acaba bunu başarabilir miyiz, bunun gayreti içerisindeyiz. Diyoruz ki; 'geç olsun, ama inşallah hayırlı olsun.' Onun için sabırla diplomatik yollarla bu işi yürütmenin gayreti içindeyiz. Biz sabırlıyız" şeklinde konuştu.

MUSUL'DA ÖNCELİK CAN GÜVENLİĞİ

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Bu büyük ülkeye yakışır şekilde davranacak, soğukkanlı şekilde gerekli adımları atacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda birinci önceliğimiz Musul'daki vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Bu yüzden muhalefet partileri gibi davranamayız. Çünkü onların sırtında yük küfesi yok. Onlar rahatlar. Onlar kuru sıkı atıyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Utanmadan, sıkılmadan şu Kılıçdaroğlu denilen adam 'bayrağı' diyor, 'Erdoğan indirdi' diyor. Bu millet senin yüzüne tükürür, tükürür. Sen bunu Erdoğan'a nasıl söylersin? Sen bir defa Hakkari'ye Türk bayrağıyla giren adam değilsin, sen Hakkari'ye PKK'nın gölgesinde giren adamsın."

"Türkiye'deki tüm kardeşlerimden bir ricam var. Lütfen, bu muhalefetin tahriklerine karşı son derece dikkatli olun" diyen Başbakan Erdoğan, "Zira artık ateşle oynamaya başladılar. Artık, en kutsal değerlerimizi dahi siyasi istismar, siyasi fırsatçılık malzemesi yapmaya başladılar. En kutsal değerlerimizi kullanarak, nefreti, öfkeyi, kutuplaştırmayı körüklemeye başladılar" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle;

MUSUL'DAKİ REHİN ALINAN TÜRKLER

-Bildiğiniz gibi Musul'da IŞİD saldırı düzenlendi. Musul'un önemli bölümü bu örgüt tarafından işgal edildi.
-Musul'da başkonsolosluğumuz var. Başka hiçbir ülkenin konsolosluğu yok.
-Konsolosluktaki 49 personelimiz ve ailelerini alıp başka bir yere götürdüler.
-TIR şoförlerimiz de var. Bunları her an takipteyiz. Şahsen ben olmak üzere başkonsolosumuzla görüşmemiz oldu.
-Geri almak için her imkanı kullanıyoruz. Irak hükümetiyle irtibattayız.

-İnşallah hayırlı bir neticeyi alacağız.
-İlk önceliğimiz can güvenlikleri. Bu yüzden biz muhalefet gibi davranamayız. Onlar rahat kuru sıkı atıyor.

''RİZELİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM''

- Rizeli olmaktan gurur duydum. Rize'de belediyeyi alacağımızdan zaten şüphem yoktu.

-Ama Rize aynı zamanda Türkiye rekorunu da verdi. Yüzde 68 oy oranıyla Rize 81 vilayet içinde bize en yüksek oranda oy veren il oldu.

-Bu iftiharı ve gururu bize yaşattığınız için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Rize'ye mahcup olmayacağız.
Son iki yılda Rize'ye defalarca geldim. En son 21 Mart'ta seçim mitingi için gelmiştik. O miting tarihi bir buluşmaydı.

-Muhteşem bir katılımla sizlerle hasret giderdik. Siz o gün 30 Mart'ın mührünü vurdunuz. İnşallah en kısa zamanda sizlere hem teşekküre geleceğim hem de yeni açılışlar için müjdeye geleceğim demiştim.

-2 buçuk ay sonra şimdi tekrar huzurunuzdayız. Rize'yi yine özledik. Baktık açılışı yapılacak eserler hazır.

-Bir kez daha koştuk geldik. Bugün de Rize'de toplu açılış töreniyle 123 trilyon tutarında 18 eserin açılışını kutluyoruz. Rize'de üniversitede Onkoloji bölümü bitti bugün açıyoruz. Kanser hastası kardeşlerim başka şehirlere gitmeyecek..

- Pazar'da Endüstri Meslek Lisesi yaptık. Pazar'da köprü, Hemşin'de toplum sağlığı merkezini resmen açıyoruz. Ardeşen'de kültür merkezini resmen açıyoruz. Güneysu'ya tabiat parkı, Fındıklı'da dere ıslah çalışmasını açıyoruz. Yarı olimpik havuzumuzu da açıyoruz. Şimdi bir de tam olimpik yüzme havuzu yapıyoruz.  

"SÜREÇ, TAVİZ VERME SÜRECİ ASLA DEĞİLDİR, OLMAMIŞTIR"

Başbakan Erdoğan, çözüm süreci ile ilgili olarak da "Süreç, birilerinin iddia ettiği gibi bir boyun eğme, taviz verme süreci asla değildir, olmamıştır" diyerek şunları kaydetti:

"Bunu böyle zannedenler varsa büyük yanılgı içindedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç kimse karşısında boyun eğmez, hiç kimseye taviz vermez. Biz, birliği, dirliği, kardeşliği daha da yüceltmenin peşindeyiz. Bu ülkeyi huzur ve emniyete kavuşturmak için ne yapmak gerekiyorsa sadece onu yaptık ve onu yapıyoruz. Ne yapıyorsak 77 milyon için, ülkemiz için yapıyoruz, bunu istismar etmeye, bunu şımarıkça fırsatcılığa çevirmeye çalışanlar da karşılarında bizi bulurlar. Onun için sağduyulu olacağız, ama vakur olacağız, büyük bir devlet, millete yakışan neyse onu yapacağız."

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER