ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2013 Çarşamba 01:04

Başbakan Erdoğan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan Türkiye'nin Suriye politikasında nasıl bir değişiklik olacağının sinyallerini verdi.


Başbakan Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet 6 günlük ABD ziyaretinden döndü. ABD seyahatini tamamladıktan sonra yurda dönen Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Seyahat hakkında bilgi veren Erdoğan, gündeme ilişkin soruları da cevapladı.

Başbakan Erdoğan ABD ziyaretini değerlendirdiği konuşmasında Suriye ile ilişkilerin bunhdan sonrası için de ipuçları verdi.

-Obama ile 3 saat süren heyetler arası görüşmelerimiz oldu. Ortadoğu ülkeleriyle ilgili pek çok konuyu değerlendirdik. Bölgesel ve küresel sorunları konuştuk.

-Ekonomik ilişkileri ele aldık. ABD ve AB arasında yapılan serbest ticaret anlaşmasını ve Türkiye'nin de burada bulunması gerektiğini vurguladık, bu da olumlu karşılandı. Bakanlarımıza talimatlarımızı verdik, çalışmalar yapılacak.

-ABD Dışişeri Bakanı Kerry ile Türkiye ve Amerika olarak üzerimize düşen konuları ele aldık.

-San Fransisco'da Microsoft, Apple ve Google gibi firmaları gezdik. Sunumlar izledik. Geleişmeleri yerinden takip ettik. Ülkemizle ilgili düşüncelerini öğrendik.

-FATİH projemizi yakından takip ettiklerini öğrendik.

BAŞBAKAN GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

-Önümüzdeki yıl 3 seçim olabilir dediniz. Bir de Reyhanlı soruşturmasıyla ilgili son bilgiler nelerdir, ilçeye ne zaman gideceksiniz?

- Zaten Önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi belli. Diğeri ise Anayasa'yı referanduma götürebiliriz.

-Yeni anayasa için bir referandum olabilir. 

-Reyhanlı saldırısın nedeniyle 12 tutuklandı. Reyhanlı ile ilgili yakalanan kişilerin olayın faili oldukları ihtimali yüksek. Bu olayın bağlantılarını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Gerek istihbarat ve yargı ortaya çıkaracaktır.

-Eğer muhalefet partileri kendileri kilitlemezse serbest bırakırlarsa biz bir tasarıyı parlamentoya sunabiliriz. Bizim sunduğumuz tasarı gerek kendi milletvekillerimiz gerek muhalefet partilerinin milletvekilerinin serbest bırakılması halinde referandum yolu açılabilir. Referandum yolu açılırsa ben milletimden evet oyu alabileceğimizi düşünüyorum.

-Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacak mısınız?

-Sağır duymaz uydurur iddiaları bunlar. Partimizin yetkili organları var. Bunun vakti saati geldiğinde kim nereye aday olur kim nereye görevlendirilir. Yolumuz budur.

-Suriye konusunda bundan sonra nasıl adımlar atılacak?

Lojistik desteğimiz sürecek. ABD gibi ülkeler de buna destek vermeli. Görüşmelerimizde bunun sinyalini aldık.

-Suriye'deki çatışmalarda Hizbullah da Esed'e destek veriyor. Ne diyeceksiniz?

-Bu da bir müdahaledir. Suriye'de Esed'e destek veren başka güçler de var. Şuan orada çatışıyorlar. Bunu dünya medyası açıklamalı. Türkiye'nin orada herhangi bir gücü (askeri) varsa çıksın açıklasınlar. Lojistik destek veriyoruz.

ERDOĞAN OBAMA ÇİZGİSİNE GELDİ İDDİASI

-Obama'nın çizgisini bilmek lazım. Türkiye'de benim başbakanlık sürem 10,5 yıl oldu. Siyasette de 40 yılı aşkın sürem var. Kendimize ait çizgimizi hiç değiştirmedik. Bu tür yaklaşımlarda bulunanların öncelikle benim çizgimi daha iyi anlamalı.

-Orada sadece Hizbullah yok. Suriye'nin içinde bulunanlar çok fazla. 

"KİMSE KATİL SIFATIYLA..."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na katil sıfatını yakıştıramayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun şirazeden çıktığını belirten Başbakan Erdoğan, avukatları aracılığı ile konuyu yargıya taşıyacağını ifade etti.

 Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik sözlerini değerlendiren Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na cevap vermeyeceğini, cevabını avukatları aracılığı ile yargıda vereceğini söyledi. Türkiye’nin başbakanına kimsenin katil sıfatını yakıştıramayacağını dile getiren Erdoğan, “Bizim zaten bu noktada abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. O konularda rahatız. Bu ülkede kimin katil olduğunu kimin katillerle işbirliği halinde olduğunu yargı ortaya çıkaracaktır. Yani adeta PKK yandaşlarını DHKP-C örgütünün içinde olanları ve onların yandaşlarını savunan onlarla ilgili çok açık net adeta ‘ben de oraya gider üye olurum, nerede o örgüt’ diyen kişi ben değildim. Kılıçdaroğlu’nun kendisidir. Bunların hepsi kayıtlarınızda arşivlerinizde var. Şimdi bu adam kalkmış bu tür hakaretlerde bulunuyorn. Tamamıyla şirazesinden çıkmış vaziyette. Avrupa’da bizleri oraya şikayet etme yoluna giriyor. Kendisine verilen randevu iptal ediliyor. Daha sonra kendisinin iptal ettiğini belirterek orada da dürüst davranmıyor. Böyle bir insanın bu tür yaklaşımlarını kaileye almak Türkiye’ye zaman kaybettirmektir. Türkiye’de böyle bir muhalefet olmamalıydı.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER