ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:06

Başbakan Erdoğan, Nijer'de

Başbakan Erdoğan, Nijerde


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geleneksel Bianou ve Tande Bayramı kapsamında düzenlenen gösterileri izledi.
     Erdoğan, Nijer temasları kapsamında, başkent Niamey'de, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı ve Parkı'nda düzenlenen törene katıldı.
     Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle bugüne alınan Bianou ve Tande Bayramı töreni, Agadez bölgesinden gelen Tuareglerin gösterisiyle başladı.
     Yerel güreş müsabakasının da yapıldığı törenlerde, Agadez bölgesinden 3 günlük yolcukla Niamey'e gelen Tuaregler, Başbakan Erdoğan'a deve hediye etti. Erdoğan, bakıcısından devenin yaşı, cinsiyeti hakkında bilgi aldı.
     Erdoğan, törenin ardından Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ile Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı ve Parkı'na Türkiye'den getirilen fidanları dikti. Fidan dikimi sırasında Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Nijer Cumhurbaşkanı Yusuf'un eşi de yer aldı.
     Törenlere, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve diğer yetkililer de katıldı.
     Başbakan Erdoğan daha sonra TİKA tarafından Niamey yakınlarında açılan 161. su kuyusunu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
     İncelemelerinin ardından kaldığı otele geçen Başbakan Erdoğan, Agadez Sultanı İbrahim Ömer ile görüştü, Osmanlı Hanedanı ile akrabalığı bulunan İstanbulewa'dan gelen heyeti kabul etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER