ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:38

Başbakan Erdoğan iki ayrı tazminat kazandı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ayrı davada, Aydınlık gazetesinden ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey'den toplam 7 bin 500 lira manevi tazminat kazandı.
     Başbakan Erdoğan'ın, 6 Mart 2012'de yayımlanan ''Baransu'nun nefesini bile izleyeceksiniz'' başlıklı haberde ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' gerekçesiyle, Aydınlık gazetesinin bağlı olduğu Anadolum Gazetecilik Basım Yayın Sanayi ve Ticaret AŞ ile imtiyaz sahibi Mehmet Sabuncu hakkında açtığı dava sonuçlandı.
     Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Erdoğan'ın avukatları Burhanettin Sevencan ve Ali Özkaya ile davalı avukatı katıldı.
     Erdoğan'ın avukatları, davanın kabul edilmesini talep etti. Davalı avukatı da Baransu'nun mahkeme huzurunda dinlenebileceğini ifade ederek, Baransu'nun izlendiği iddialarının İstanbul ve Bakırköy Cumhuriyet başsavcılıklarına sorulmasını istedi.
     Davalı avukatının taleplerinin reddine karar veren mahkeme, davayı kısmen kabul ederek, Anadolum Gazetecilik Basım Yayın Sanayi ve Ticaret AŞ ve Mehmet Sabuncu'nun, Başbakan Erdoğan'a 5 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.
     Dava dilekçesinde, Aydınlık gazetesinde yer alan ''Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun Erdoğan'ın talimatıyla izlendiğine'' yönelik habere yer verilmiş, ''Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' iddiasıyla, davalılardan 10 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.
    
     -Özbey'e de ceza-
    
     Başbakan Erdoğan'ın, Aydınlık gazetesinde 23 Kasım 2011'de yayımlanan Hasan Basri Özbey'in açıklamalarıyla ilgili, Özbey ve Anadolum Gazetecilik Basım Yayın Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında açtığı dava da sonuçlandı.
     Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya taraf avukatları katıldı.
     Başbakan Erdoğan'ın avukatları, Özbey'in, gazetede yer alan Erdoğan'ın banka hesaplarına yönelik iddialarına ilişkin, ''Başbakan Erdoğan'ın banka hesapları Başbakanlık internet sayfasında herkese açıktır, görülebilir, davanın kabulünü istiyoruz'' dedi.
     Davacı avukatı da Özbey'in, MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun açıklamaları üzerine Erdoğan'a sorular yönelttiğini söyledi.
     Davayı kısmen kabul eden mahkeme, Özbey'in ve Anadolum Gazetecilik'in, Başbakan Erdoğan'a 2 bin 500 lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER