ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 16:12

Başbakan Erdoğan hangi partiyi veto etti?

Başbakan Erdoğan hangi partiyi veto etti?

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili siyasi dün partilere ziyaretler gerçekleştiren Başbakan Erdoğan'ın HDP'yi ziyaret etmeyeceği öğrenildi. Başbakan, Cumhurbaşkanlığı turunda ne mesaj verdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin cumhurbaşkanı adayının salı günü açıklanacağını bildirmesinin ardından dün siyasi partileri ziyaret etti.

Milliyet'te yer alan habere göre, BBP’lilerin, “Aday mısınız?” sorusuna espriyle “Sizce aday olayım mı?” diyerek soruyla karşılık veren Erdoğan, DSP’de “Siz aktif bir insansınız Köşk sizin için pasif olur” sözleri üzerine “Ben pasif olmam” yanıtı verdi. Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili BBP, DSP ve Saadet Partisi’ni ziyaret etti.

Erdoğan’ın ziyaretleri “Başbakan” olarak değil “Ak Parti Genel Başkanı” sıfatıyla yaptığı ifade edildi. Görüşmelerde “adayım” demese de tüm partilerde görüşmelerin ardından Erdoğan’ın aday olmasının sadece açıklamaya kaldığı değerlendirmesi yapıldı. 

SİZCE ADAY OLAYIM MI?

Alınan bilgiye göre, Erdoğan’a BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Siz aday mısınız?” diye sordu. Erdoğan’ın espriyle “Sizce aday olayım mı?” karşılığı vermesi üzerine Destici “Sizin kararınız” dedi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Destici, “Seçilecek Cumhurbaşkanı, af yetkisini kullanıp Apo’yu affedecek mi, affetmeyecek mi? Genel af çıkaracak mı, çıkarmayacak mı? Özerkliğe ‘evet’ diyecek mi, demeyecek mi? Biz, bunu net olarak soruyoruz, cevapları da alıyoruz. Millet, partili cumhurbaşkanı istemiyor, millet tarafsız Cumhurbaşkanı istiyor” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Meclis'te grubu bulunmayan partilere yaptığı ziyaretlerde yer aldı. Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Demokratik Sol Parti (DSP) ile görüşmelere katılan Kurtulmuş, Saadet Partisi ziyaretine ise gitmedi. Kurtulmuş’un yerine heyete AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Süleyman Soylu’nun katılması dikkat çekti.

Kurtulmuş, Saadet Partisi'nin Genel Başkanlığını yaparken partiden ayrılıp HAS partiyi kurmuş, daha sonrada AK Parti'ye geçmişti.

DSP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, DSP’liler de “Edindiğimiz izlenim aday siz olacaksınız. Siz aktif bir insansınız, Cumhurbaşkanlığı makamı daha pasif, rutin bir yer” dedi. Erdoğan “Ben öyle olmam. Ben Cumhurbaşkanı olursam aktif olurum, siyasetin içinden gelen bir kişiyim. Halktan ayrılmam, bürokratik olamam” yanıtını verdi. Erdoğan’ın görüşmede “Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nun yaptığı her işi yapmalı” dediği belirtildi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Türker, “‘Ben aday olacağım’ ziyareti gibiydi. Çünkü genel başkan sıfatıyla ziyaret ettiğinin altını çiziyor” dedi.

BBP’deki görüşmede Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kazanın da konuşulduğu, Başbakan’ın ayrıca Musul’da rehin olan elçilik personeline ilişkin bilgi verdiği öğrenildi. Erdoğan’ın Destici’den “Bu bilgiler sır bilgiler” diyerek özel ricada bulunduğu belirtildi.

HDP'YE GİTMEM

BBP ziyareti sonrası gazetecilerin soruları üzerine, Erdoğan, “Güzel bir düşünce alışverişinde bulunduk. Bir genel başkan olarak bir genel başkan dostumuzu ziyaret etmiş olduk” dedi. Erdoğan, “HDP’yi de ziyaret edecek misiniz” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER