ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 15:07

Başbakan Erdoğan gençlere seslendi

Başbakan Erdoğan gençlere seslendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin'de Akdeniz Oyunları Tesisleri'nin açılışında gençler hitap etti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin'de Akdeniz Oyunları Tesisleri'nin açılışında yaptığı konuşmada gençlere hitap etti. Gezi Parkı'ndaki olaylara değinerek, CHP'yi eleştirdi. 

İşte konuşmasından satırbaşları;

"Çok kısa bir süre içerisinde gerçekten Mersin'de çok büyük işler başardık. 17. Akdeniz oyunları komşumuz Yunanistan'da yapılacaktı. Ancak ekonomik kriz nedeniyle oyunların orada yapılması mümkün olmadı. Bizden rica ettiler. Görüşmeleri yaptık ve hazırlıklara başladık. Altını çiziyorum normal şartlarda böyle büyük bir organizasyonun hazırlıklarına 6 yıl önceden başlanırdı. Bu işin prensibi budur. Ama biz 18 ay öncesinden hazırlıklara başlamamıza rağmen 20 Haziran'da açılışı yapılacak olan 17. Akdeniz oyunlarına her boyutuyla mükemmel hazır hale geldik.

18 ay içinde 11 yeni tesisi projelendirdik. Ulaşımdan yeme içmeye, konaklamadan güvenliğe her alanda hazırlıklarımızı tamamladık. Sıfırdan inşaa ettiğimiz tesisler ikmal ve onarım çalışmaları için eski rakamla 500 trilyon, bugün itibarı ile 500 milyon TL'lik yatırımı gerçekleştirdik.

Burada Mersin'de Türkiye'nin bugüne kadar şahit olduğu en büyük spor organizasyonunu gerçekleştirecek mini bir olimpiyata ev sahipliği yapacağız. Bugün inşaa ettiğimiz 12 esein açılışını yapıyoruz. Mersin'e söz verdiğimiz gibi, söz veririz yaparız. 25 bin kişilik stadyumu yaptık. Az önce helikopterle stadyumun üzerinde dolaştım, gurur duydum, iftihar ettim. Şimdi ben burdan Mersin'e Mersinli kardeşlerime sesleniyorum, mevcut stadın yıkılamayacağına dair bize ferman veriyorlar.

Ben buradan bir şey söylüyorum. Her şeyden önce meselelere olaylara lütfen akl-ı selim ile yaklaşın. Birilerinin kayığıuna binmeyin. Mevcut stadın mukayesi edileyecek muhteşem bir stad yapılacak. Yapıldı, Mersin'in emrine verilecek. Sen öbür taraftaki ilkel bir stadın yıkımına karşı çıkacaksın.

Birileri bir şeyler diyor. Biz şu oyunlar için istişarelerimizi yaptık. Yahu orayı engellemek isteyenler siz ne yaptınız şu Mersin'de. Şu anda bu kadar tesisler yapılacak, geleceksiniz onun önünü kesmeye çalışacaksınız. Neymiş. Burası park olsun. Git belediye Başkanına söyle orayı sana park yapsın.

TESİSE OLİMPİYAT MADALYASI ALAN SERVET TAZEGÜL'ÜN ADI VERİLDİ. 

Akdeniz oyunlarının açılış törenini bu stadyumdan yapacağız. 25 bin kişiyi bu stada bekliyorum. Gümbür gümbür açılış yapacağız."

Bu stadyumun adı Servet Tazegül spor salonu oluyor. Sahneye gelen Servet Tazegül Başbakan'a teşekkür etti. Başbakan da daha birçok şampiyonluklar istediğini söyledi.  

Dünya ve Avrupa şampiyonu Türk tekvandocu 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmıştı.

Yatırımlarımızı yaparken hanımlarımızı ve gençlerimizi ön plana çıkardık. Türkiye genelinde 95 yeni üniversiteyi gençlerimiz için açarak toplam üniversite sayısını 175'e çıkardık. Yurt kapasitelerini arttırdık.

45 lira olan bursları gençlerimiz için aylık 280 liraya çıkardık, harçları kaldırdık. 

Spora ve gençliğe yaptığımız yatırımlarla her zaman gençlerle yürüdük.

SİZ ÖZGÜRLÜK İÇİN NE YAPTINIZ?

Şu anda Taksim'de bulunanlar yakıp yıkanlar. Türkiye'nin belirli yerlerinde yakıp yıkanlar. Soruyorum bunları hangi özgürlük adına yapıyorlar? Özgürlükse özgürlük istemenin yolları var. Düşünce özgürlüğünden korkmayın. Başkalarının da yaşam alanına tecavüz etmeyin. Bu ülkede 10 yıllardır başı örtülü olduğu için üniversiteye giremeyenler için siz ne yaptınız soruyorum sizlere.  

DERSİ 7 AY SONRA SANDIKTA VERİNİZ 

Bu ülkede başörtülü olduğu için üniversiteye giremeyenlerin özgürlüğü için siz ne yaptınız? Onların eğitim hakları hak değil miydi? On yıllarca mahkum edilen bu kızlarımıza bu kadar zulüm edenler ne adına meydanlarda dolaşıyorlar.

Konuyla ilgili bir ifade kullandığınızda AK Parti'nin kapatılması gündeme geldi. Ama biz kapatılma gündeme geldiğinde biz Taksim'e çıkmadık. Hukuk içinde kalarak mücadelemizi verdik. 330 milletvekilimiz vardı o zaman. Buna rağmen biz seçmenimizi sokağa dökmedik.

Ama şuanda ana muhalefet sandıkta alamadığını buralarda arıyor. Ben de şimdi mersinli kardeşlerime diyorum ki; Bunlara dersi siz 7 ay sonra sandıkta vermelisiniz. Türkiye de sandıkta vermeli. Onun için oyuna gelmeyeceğiz. Ev ev, kapı kapı dolaşacağız. Başı açık ve kapalı kardeşim hep beraber dayanışma içerisinde bu işi çözeceğiz.

Bugün 25 yaş ve altında olan gençler Türkiye'nin nereden geldiğini tecrübe etmediler. Bugünün gençleri demokrasi ve özgürlük ortamında yetiştirler. Koalisyon dönemlerini yaşamadılar. Kendi Başbakan'ına ağıza alınmayacak derecede küfür eden bir gençlik benim gençliğim olamaz. Bunu duvarlara yazan hak arayışı içerisinde olan bir gençlik olamaz.

GERÇEK MANADA ÇEVRECIYSENIZ

Bugün çeşitli iş yerlerini, AVM'leri basanlar bu ülkenin hak arayan bir gençliği olamaz. Kıracaksın, dökeceksin, yakacaksın. Eee, hak arıyormuş. Ne hakkı ya. Akl-ı selim sahibi olan gençlerimize sesleniyorum. Bu oyunu bozun.

Siz gerçek manada çevreciyseniz. Burada çevreci bir Başbakan var. Sizler sivil vatandaşın araçlarını molotoflarla, taşlarla, hatta ellerinde balyozla vurup kırmaya çalışanlarla birlikte olamazsınız. Akl-ı selim olan gençlere sesleniyorum. Başını ellerinin arasına al ve düşün. Ben ne yapıyorum.

Şu İstanbul'un dili olsa da ayağa kalksa. Çöl, çöl... Göreve geldim. O zaman orta refüjler falan, ağaç mağaç yok.. Orta refüjleri ağaçlandırdım. Şuanda altında piknik yapılan ağaçlar Belediye Başkanlığım zamanında dikilen ağaçlardır. Soruyorum çevreci kardeşlerime. Su çevre midir? Çevredir. İstanbul susuzdu. İstanbul'a dağları delerek getiren Belediye Başkanı kimdi? Susuz Sitanbul'u CHP Belediyesi'nden aldım.

Çöp dağlarından İstanbul'u temizleyen Belediye Başkanı kimdi? Haliç kokudan geçilmiyordu. O haliçten 2 buçuk milyar metreküp çamur çıkardım. Oraya Vialand'ı kurup bugünün gençlerine kavuşturdum. Şimdi Haliç'te balık avlanıyor. Bunlar hep çevre yatırımı olarak yapıldı. İstanbullu göreve gelmeden önce maskeyle dolaşıyordu. Havası kirli bir vilayetti. Kirliliği de bu kardeşiniz giderdi.

KOLTUĞU GENÇLERE DEVREECEĞİZ

Tertemiz bir kent. Sen geleceksin Gezi Parkı'nda 12 ağaç sökülecek başka bir yere dikilecek. Sen bize çevrecilik dersi vereceksin. Burada ideolojik temsil görevi yapanlardan kopun. Çevrecilikse bu Başbakan sizin emrinizdedir. Bizim neslimiz 50 yıl boyunca siyasette hep aynı yüzleri gördü, büyük bir kısır döngüyü yaşadı. Şimdi size sesleniyorum üç dönem arka arkara mileltvekilliği yapan 4. bir kere vekillik yapamaz. Genç vekillere de yer açılmalıdır diyen kim? Tayyip Erdoğan. Bizen öncekiler koltuklara yapışıp orada kalıyordu. Şimdi üç dönem siyaset yapan koltuğunu gençlere devredecek.

CHP, MHP dünyayı bilmiyor. Seçilme yaşını 18'e düşürüyoruz diye bizimle alay ettiler. Seçilme yaşını 18'e indirmek için çalışıyoruz. Yarışta çalışan, başaran bu yarışın içerisine girer. Kılıçdaroğlu ne anlar gençlikten yahu. Gençlere özgürlük, demokrasi ortamı hazırlayan bir ülkenin çabası içerisinde bir hükümet olarak gençliğe kulak tıkamadık.

GENÇLİĞE ASLA SIRTIMIZI DÖNMEYİZ

Bunlar gençlikten gelmedi. Kılıçdaroğlu ne anlar gençlikten. Bu kardeşiniz 18 yaşından beri siyasetin içinde. Gençlere özgürlük, demokrasi ortamı kazandıran ve mücadele eden bir hükümet olarak gençliğe asla kulaklarımızı tıkamadık, tıkamayız. 

CHP'nin önünde bir tane prof. Benim polisime hakaret ediyor. Bu polis Türk Milletinin polisidir. Benim polisimdir. Bu polise hakaret etmeye senin hakkın yok. Siyaseti öğren ondan sonra yola çık. Kaldı ki akademisyensin burada da terbiyeni muhafaza et. Oyun kurucular, tuzak kurucular, bu ülkede kazanamayacaklar.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER