ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 11:41

Başbakan Erdoğan ''Dünya Çocuk Hakları Günü''nde


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çocukların dünyanın bir bölgesinde neşe içinde oynarken, diğer taraftan Filistin'de, Suriye'de, Yemen'de ve Afrika'da savaşın, açlığın, yoksulluğun pençesinde kıvrandıklarını belirtti.
    
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Erdoğan, ''Dünya Çocuk Hakları Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
    
Erdoğan mesajında, evrensel bir bildiri ile güvence altına alınan ve Türkiye dahil olmak üzere 193 ülke tarafından onaylanan Çocuk Hakları Günü'nün kutlandığını dile getirerek, bu anlamlı günün, çocuk haklarının benimsenmesi, uygulanması ve yaşatılması adına tüm insanlık için önemli bir fırsat teşkil ettiğini ifade etti.
    
Dünya üzerinde zuhur eden savaşlardan, gelir adaletsizliğinden, yoksulluktan, salgın hastalıklardan en çok çocukların etkilendiğini ve zarar gördüğünü bildiren Erdoğan, mesajında şunları kaydetti.
    
''Dünyanın bir bölgesinde çocuklar neşe içinde oynarken, diğer taraftan Filistin'de, Suriye'de, Yemen'de, Afrika'da çocuklar savaşın, açlığın, yoksulluğun pençesinde kıvranıyorlar.
    
Mazlumun yanında olmayı şiar edinmiş bir kültür ve medeniyetin mensupları olarak, gücümüz ve imkanlarımız ölçüsünde dünya barışına katkı sağlamaya devam ediyor, bu vesileyle gittiğimiz, ulaştığımız her coğrafyada çocukların yüzünü güldürmek için özel bir gayret gösteriyoruz.
    
Millet olarak, çocuklarımızı dünyadaki en kıymetli varlık olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz.
    
Tarihte ilk ve tek örnek olarak, tüm dünya çocuklarıyla el ele kutladığımız 23 Nisan Çocuk Bayramı, milletimizin çocuklara verdiği değerin en güzel tezahürüdür.
    
Hükümet olarak; çocuklarımıza daha iyi, daha huzurlu, daha müreffeh bir gelecek sağlamak adına büyük yatırımlar gerçekleştiriyor, çocuk haklarının güvence altına alınması için yasal düzenlemeler yapıyoruz.
    
İnanıyorum ki bu anlamlı gün, çocuk haklarının gelişmesine, çocuklara karşı uygulanan şiddeti sorgulamamıza vesile olacak, çocuklarımıza olan sevgimizi daha da arttıracaktır.
    
Bu düşüncelerle Dünya Çocuk Hakları Günü'nü tekrar kutluyor, çocuklarımızın çok daha huzurlu ve aydınlık bir geleceğe sahip olmaları umuduyla, dünyanın bütün çocuklarını sevgiyle kucaklıyorum.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER