ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:57

Başbakan Erdoğan D-8 Zirvesi'ne katılacak


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ta düzenlenecek D-8 Zirvesi'ne katılacak.
    
Sekizinci D-8 Zirvesi ve D-8 Bakanlar Konseyi ile D-8 Komisyonu toplantısı Pakistan'ın başkenti İslamabad'ta yapılıyor.
    
Bakanlar Konseyi 15. Oturumu'nun ardından 22 Kasım'da D-8 Zirvesi düzenlenecek. Pakistan'ın başkentine giderek zirveye katılacak Başbakan Erdoğan, zirvede konuşma da yapacak.
    
Gelişmekte olan 8 olarak da bilinen D-8'in kurulmasına yönelik ilk fikir, İstanbul'da 1996'da düzenlenen ''Kalkınmada İşbirliği'' konulu uluslararası konferansta eski başbakanlardan Necmettin Erbakan tarafından atıldı.
    
Güneydoğu Asya'dan Afrika'ya uzanan ülkelerin arasında işbirliğini öngören konferansa Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan temsilcileri de katıldı.
    
D-8'in resmi kuruluşu ise 15 Haziran 1997'de Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi'nde imzalanan İstanbul Deklarasyonu ile ilan edildi. Organizasyon, üye ülkeler Türkiye, Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan'ın kalkınma işbirliğini amaçlıyor.
    
D-8'in kuruluşunun ardından ikinci zirvesi 1999'da Bangladeş'in başkenti Dakka'da yapıldı. Zirve 2001'de Kahire'de, 2004'te İran'ın başkenti Tahran, 2006'da ise Bali'de toplandı. Bali'deki zirveye Başbakan Erdoğan da katıldı.
    
2008'de Kuala Lumpur'da, 2010'da Nijerya'nın başkenti Abuja'da yapılan zirve toplantılarının ardından sekizinci D-8 Zirvesi'ne Pakistan ev sahipliği yapıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER