ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:53

Başbakan Erdoğan: Bu bölgede 7 aydır ocaklara ateş düşmüyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşını hor gören devletin adil olmayacağını dile getirdi.

Erdoğan, Şeyh Edebali'nin sözünü kendilerine şiar edindiklerini, vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapmadıklarını, etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik yapmayacaklarını söylediklerini ve yapmadıklarını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı’nın açılış töreninde halka seslendi. Erdoğan, “Biz bu bölgeye hizmet getirirken bizi eleştirenller oldu, kulak asmadık, biz yatırım yaparken bizi engellemek isteyenler oldu kulak asmadık, şantiyeleri bastılar, insan kaçırdılar, okul bastılar biz geri adım atmadık. Esendere'de şantiyeleri, araçları yaktılar, yüzde 10 komisyon vereceksin diyenler oldu. Hakkari Yüksekova’daki inşaat için de aynısını yapıyorlar, onun önünü kesmek isteyenler var, buna insanı yaklaşım denilebilir mi? Biz Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Abazası, Romanı ile bir beraber olmaya mecburuz." dedi.

Herkesin söylediğini, yaptığını çok hassas bir terazide tartması gerektiğini anlatan Erdoğan, çözüm sürecini bozmak isteyenlerin ellerini vicdanlarına koyması gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, şöyle dedi: “Bin yıldır bu topraklarda biriz, beraberiz, kardeşiz, biz birlikte Türkiye'yiz. Bu topraklarda kimi zaman acı hadiseler yaşandı. Ölümler, işkenceler, insanlık dışı muameleler yaşandı. 10.5 yıldır bu ülkede başbakan olarak yaşanan acılara değil, daha güzele, ortak istikbale bakacağız. Geçmişte yaşananların hesabını soracağız, ihmalleri düzelteceğiz. Ortak geleceğimiz, ortak tarih ve kültürümüz üzerinde bunu inşa etme zamanıdır. Şimdi sıkılı yumrukları çözüp kucaklaşma zamanıdır. Çözüm sürecinin gayesi, siyasi hedefler değildir. Çözüm sürecinin gayesi, gençlerin ölümünü durdurmak, anne babaların gözyaşlarını dindirmektir. Yeterince acı yaşadık, yeterince ağladık, Türkiye bunları haketmiyor, Şırnak, Güneydoğu bunu haketmiyor, bin yıldır kardeşçe yaşadığımız bu topraklarda inşallah hep birlikte yaşayacağız. 7 aydır terörden dolayı acılar yaşanmıyor. Artık ocaklara ateşler düşmüyor. Yıllardır uğranılmayan köylere mezralara gidiliyor, dağlarında piknik yapılıyor. Dağlarımızda hasretini çektiğimiz bahar yaşanıyor.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER