ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 11:27

Başbakan Erdoğan: BM, tarihe hesap veremeyecektir


Bayram namazı çıkışında basın mensuplarını sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Suriye'de yaşananlardan dolayı Birleşmiş Milletler'i eleştirdi. Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi zaten şu anda istikametini kaybetmiş vaziyette, böyle bir tablo ile iç içe. Daimi üyeler arasında yaşanan sıkıntılarla, bir kararsızlığı işliyor. Bütün bu olaylara karşı bir vurdum duymazlığı yaşıyor. Tabi bunun tarihe hesabını veremeyeceklerdir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Ataşehir7deki Mimar Sinan Camii’nde kıldı. Çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan, milletin ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramı’nı kutlayıp, birlik ve beraberlik temennisinde bulundu. İslam aleminin yaşadığı sıkıntılara değinen Erdoğan, “Maalesef özellikle Suriye’de, Mısır’da, Libya’da, Myanmar’da sıkıntılarla girdik. Afrika’nın değişik bölgelerinde sıkıntılarla girdik. İnsanların kimyasal silahlarla öldürüldüğü konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü bir ortamda girdik. Bütün bu olayların saptırmalarla izahı bizleri ayrıca üzmektedir. Yani kimyasal silahlarla öldürmenin sanki suç olmadığı, bin 400 tane kimyasal silahla öldürülen var. Öbür tarafta 120 bine yakın insan konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Sanki suç değilmiş gibi izah edildiği bir tablo ortada. Bize göre eğer sonuç ölümse burada insanlar öldürülüyorsa ister kimyasal olsun ister konvansiyonel silahlarla olsun suçtur. Bunlara karşı tüm insanlığın ortak tavır alması gerekir. Şu ana kadar böyle bir tavır alınamadığını görüyoruz. BM Güvenlik Konseyi zaten şu anda istikametini kaybetmiş vaziyette böyle bir tablo ile iç içe. Ve adeta bir daimi üyeler arasında yaşanan sıkıntılarla, bir kararsızlığı işliyor. Bütün bu olaylara karşı bir vurdum duymazlığı yaşıyor. Tabi bunun tarihe hesabını veremeyeceklerdir. Tarih bunun hesabını soracaktır. Bizler bugün varız yarın yokuz. Bu hesabı tarihin soracağına inanıyorum. Böyle bir ortamda yaşayacağımız bayramın temennimizi, milletimiz için birlik beraberliğe, İslam dünyası için birlik beraberliğe vesile olmasını diliyorum. İnşallah halklar bunu çözer.” ifadelerini kullandı.

‘TEK HEDEFİMİZ MAÇTAN GALİP ÇIKMAK’

Akşam milli takım ile Hollanda arasında oynanacak Dünya Kupası grup elemeleri maçına da değinen Başbakan Erdoğan, skor tahmini yapmayacağını söyledi. Tek hedefin maçtan galip çıkmak olduğunu kaydeden Erdoğan, “Galip çıkmadığımız zaman hiçbir anlama yok. İkinciler arasındaki süreç önemli. Play-off’a kalalım o zaman mücadele farklı olacaktır. Son üç maçtaki performans gayet güzel. Dün Fatih Hoca ile görüştüm. Teknik kadroya ve sporculara başarılar diledim. Dualarımızla her şeyimizle onların yanında olacağız. Bugün milletimiz tek yürek olarak milli takımın yanında olacaktır. Zor bir takım Hollanda. Futbolun zoru kolayı yok. Aynı Hollanda Estonya ile 2-2 berabere kaldı. Aynı Estonya’yı orada yendik. İnşallah galibiyetle sonuçlanır.” şeklinde konuştu.

'İSTİFALARIN GEREKÇESİNİ BİLMİYORUM'

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı(DKK) Kurmay Başkanı Koramiral Atilla Kezek ve DKK Teknik Başkanı Tuğamiral Sami Örgüç'ün istifasını değerlendiren Erdoğan, "İstifa beklemezdim bu konuda samimi dürüst vatanını milletini seven bir generalin veya amirelin böyle bir süreç içinde istifa etmesinin gferekçesini bilmiyorum. Nasıl böyle bir şqey yaparlar anlamak da mümkün değil. Yargıda olan bir süreç vardır. Gerekçesinin bilmeden de herhangi bir açıklama yapmayı doğru bulmuyorum."

‘BDP, ADALET BAKANLIĞI İLE ARASINI AÇMASIN’

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutum ve söylemleri hakkında da açıklama yapan Erdoğan, İmralı ile BDP arasının açılıp açılmadığı yönündeki soruya da, şu cevabı verdi: “İmralı’da ne konuşulmuştur bunu bilmediğim için de BDP heyetinin açıklaması üzerinden açıklama yapmam doğru olmaz. BDP’nin İmralı ile arasının açılmasından çok, BDP verdiği mesajlarla Adalet Bakanlığımız ile arasını açmış olmasın. Verdiği mesajlar bu dozda giderse, bu sefer Adalet Bakanlığı ile arasını açar ki bir defa böyle bir görüşmenin ipleri kopar. Bunu açık net söylemek zorundayım. Böyle sınırı aşan ve tahrik kokan mesajlara hükümet olarak biz de evet diyemeyiz.”

'HEYETLER TEMAYÜL YOKLAMASI YAPACAK'

Yerel seçimlerin yaklaştığı hatırlatılan Başbakan Erdoğan, aday seçimlerine ilişkin de şunları söyledi: “ Bu ayın 26-27 sinde 16 büyükşehir belediyesinde belirlediğimiz bir heyet oralarda 2 gün temayül yoklaması yapacak. Biz bu yoklamayı üst kurulda değerlendireceğiz. Kesin neticeye vardığımız büyükşehirleri ve ilçelerini açıklayacağız. İkinci etabı da Kasım ayının ilk on günü içinde yine ayrı bir heyet 14 şehre gidecek orda temayül yoklamasını yapacak. Bu yoklamalara il ve ilçeler yönetimleriyle, kadın kolları gençlik kolları yönetimleriyle buna katılacaklar. Buradan çıkacak neticeleri üst kurula sunacaklar. Üst kurulda değerlendirmeler yapıldıktan sonra gerekirse kamuoyu araştırmalarına da bu 30 şehirde gideceğiz. Nihai kararımızı vermiş olacağız. Süratle kalan 51 vilayeti il ve ilçeleri ile temayül yoklamaları yapıp nihai kararımızı vereceğiz.”
Başbakan Erdoğan, Kurban Bayramı’nı nerede geçireceği sorusuna da espriyle, “İstanbul ve İstanbul dışı ama Türkiye.” cevabını verdi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER