ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 12:47

Başbakan Erdoğan 28'lik bakanla ne görüştü!

Başbakan Erdoğan 28lik bakanla ne görüştü!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Viyana'daki temasları kapsamında, daha önce kendisine yönelik eleştirel açıklamalarda bulunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'u kabul etti.


Görüşme, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Grand Otel'de gerçekleşti.

Kurz dün Viyana'da Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın dün Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin 10'uncu kuruluş yıl dönümü etkinliklerindeki konuşmasını eleştirmişti.

Viyana'da binlerce Türk'e seslenen Başbakan Erdoğan, konuşmasında, "Asimilasyona hayır, entegrasyona evet, tamam. Almancayı gayet iyi öğreneceksiniz ve Avusturya toplumuyla münasebetlerinizi çok iyi bir noktaya taşıyacaksınız ama asimile olmayacaksınız" demişti.

"Söz konusu açıklamalar Türkiye Başbakanı'nın seçim kampanyasını ülkemize taşıdığının çok açık bir göstergesidir ve bunlar huzursuzluğa neden oluyor" diyen Kurz, "Bunu reddediyoruz. Sadece ev sahibi ülkeye saygının daha farklı bir şey olduğunu söyleyebilirim" ifadesini kullanmıştı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'I "UYARMIŞTI"

Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, 13 Haziran'da yayımlanan röportajında da Başbakan Erdoğan'ın Viyana'da yapacağı konuşmayla ilgili, "Başbakan Erdoğan'ı açık bir şekilde uyarıyorum. Avusturya toplumunu bölemez. Entegrasyon titizlik isteyen zor bir durum. Yanlış bir söylem bizi geri götürebilir ve ortamı zehirleyebilir.

Eğer pozitif bir konuşma yapıp, Almanca öğrenmek ve devlete sadık kalmak gibi konuları ele alırsa bize yardım etmiş olur. Bunu ondan bekliyorum. Ama eğer Almanya'daki gibi tersini yaparsa sadece biz değil, aynı zamanda Türk göçmenlere de zarar vermiş olur" demişti.

''İKİ TOPLUMU KARŞI KARŞIYA GETİRME İÇERİKLİ SÖZ YOKTU''

CİHAN'ın haberine göre, Avusturya Başbakan Yardımcısı Michael Spindelegger ise Başbakan Erdoğan'ın Viyana programına ilişkin Lüksemburg’da konuştu. Spindelegger, "Kendisinin sadece seçim endeksli konuşmalar yaptığını gördüm. İki toplumu karşı karşıya getirme içerikli sözler yoktu. Kendisi benimle de görüşmek istediğini belirtti ancak buradayım ve bundan dolayı görüşemedik." dedi.

''AVUSTURYA'DAKİ ORTAK YAŞAMA ZARAR VERDİ''

DHA'nın haberine göre, Başbakan Erdoğan’ın Avusturya konuşmasını eleştiren Avusturya Yeşiller Partisi Genel Başkanı Eva Glawischking, yaptığı basın açıklamasında, “Erdoğan’ın konuşması Avusturya’daki ortak yaşama zarar verdi” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın çok çelişkili sinyaller verdiğini iddia eden Glawischking, “Bir yandan başka ülkelerin iç işlerine karışmadığını iddia etti, öte yandan burada yaşayan Türkiye kökenlileri, 'orduları 1529’da Viyana kapılarına dayanan Muhteşem Süleyman’ın torunları' olarak nitelendirdi. Bu, sembollerle yapılan çok tehlikeli bir oyundur” diye konuştu.

''SORUN AĞAÇLAR DEĞİL, TÜRKİYE'YE ZARAR VEREN GÖSTERİCİLER''

Erdoğan’ın Gezi olaylarıyla ilgili söylediklerini de eleştiren Glawischking, “Erdoğan, İstanbul Gezi Parkı ile ilgili olarak, 'Sorun ağaçlar değil, Türkiye’ye zarar veren göstericilerdir' alaycı ifadesini kullandı.

Basın ve gösteri özgürlüğü, fikir özgürlüğü demokrasinin temel taşlarıdır. Erdoğan, Viyana konuşmasını kullanarak Gezi protestoları gibi demokratik özgürlükleri otoriter politikası ile ayaklar altına almıştır. Erdoğan, diğer partileri eleştirerek Türk iç politikasını Viyana’ya taşımıştır. Gerçi, konuşması korkulandan daha az ayrıştırıcıydı ama buna rağmen Avusturya’da ortak yaşama zarar vermiştir” ifadelerini kullandı. (Hürriyet)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER