ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 16:18

Başbakan açıkladı: 5 yıla indiriyoruz

Başbakan açıkladı: 5 yıla indiriyoruz

Başbakan Erdoğan tutukluluk süresini 5 yıla indirme kararı aldıklarını açıkladı.


Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi yaptığı basın toplantısında uzun tutukluluk sürelerinde indirime gidileceğini söyledi.

Erdoğan, "Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün yaptığımız çalışma ile bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclisten bunun da çıkmasıyla yüzlerce binlerce insan istifade edecek" dedi.

TUTUKLULUK SÜRESİ

Başbakan Erdoğan, dün Dolmabahçe Çalışma ofisinde toplantıyla ilgili soruya, "Bizim 3 paketimiz daha var. Bunlar İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve şeffaflaşmayla ilgili. Özel yetkili mahkemeleri süratle kaldırma düşüncesindeyiz. TMK ile ilgili yeni düzenlememiz var. Ama burada en hayati olan şu olacaktır; Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün yaptığımız çalışma ile bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclisten bunun da çıkmasıyla yüzlerce binlerce insan istifade edecek" dedi.

SEÇİM ANKETLERİ

Başbakan Erdoğan, seçim anketleriyle ilgili soruya da yanıt verdi. Erdoğan, bazı anketlere tepki göstererek, "Bu anketler paralel yapılanma anketleridir. Dünyanın bir ucunda durup da Türkiye yönetilmez. Çıkarsın gelirsin ne yapacaksan burada yaparsın. Bugün Almanya seyahatim var. Cuma günü Soçi'ye gideceğim. Bundan sonra tamamen arazideyiz. Meydanlar konuşacak. Bizim her ay 4 tane anketimiz var. Adımlarımızı bunlara göre atarız. Biz hayali projelerle de konuşmuyoruz yaptıklarımızla konuşuyoruz" diye konuştu.

ERDOĞAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan, Erdoğan Bayraktar ile görüştüğü haberleriyle ilgili soruya da, "Görüşme yaptım. Ancak benim ikna etme diye birşeyim sözkonusu değil. Erdoğan bey ikna edilecek bir kardeşimiz değil ki. Benimle 20-25 yıllık geçmişi olan bir kardeşimiz.
Orada kullandığı bir yanlış ifadeyi düzeltmek bana düşmez .Onun pişman olması lazım" yanıtını verdi.

ADLİ KOLLUK KURUMU

Adli Kolluk yapılanmasıyla ilgili de konuşan Başbakan Erdoğan, "Valinin emniyet müdürünün izni olmadan asla adli kolluk görevi yapılamaz. Biz AB'nin de talebiyle gerekirse Adli Kolluk Kurumu oluştururuz. 81 ilin Adli Kolluk Kurumu olabilir. Eğer buna karar verirsek bunla ilgili personel alacağız" şeklinde konuştu.

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASI

Erdoğan, Ali İsmail Korkmaz davasıyla ilgili soruyu da, "Yargı süreci. Yargı süreciyle ilgili söylecek sözüm yok" yanıtını verdi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER