ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 12:45

Başarının tek göstergesi karne değildir!


Aile Terapisti Dr. Obengül Ejder, karnenin sadece çocukların başarısını göstermediğini, anne-babanın da başarısının yansıması olduğunu söyledi.

Aileleri de etkisi altına alan karne heyecanıyla ilgili açıklama yapan Acıbadem Adana Hastanesi Aile Terapisti Dr. Obengül Ejder bazı tavsiyelerde bulundu.

Zayıf bir karnenin sorumluğunun sadece öğrenciye yüklenmemesi gerektiğini aktaran Dr. Obengül Ejder, "Karneler aslında, çocukların yıl içinde ne kadar sorumluluk aldığını, zamanını ne kadar iyi planlayabildiğini, karşılaştığı problemleri etkili çözebilme yeteneğini gösterir. Karne durumu, çocuğun performansı kadar anne- babanın, hatta okul ve öğretmenleri arasındaki ilişkilerinin de başarısının yansımasıdır." dedi.

Bu nedenle, başarısız bir karne ile karşılaşan ebeveynlerin kendilerini de sorgulamalarını öneren Ejder, "Çocuğumuza yeterince sağlıklı bir aile ortamı sunduk mu? Birbirimizi dinleyip saygı gösterdik mi? Çocuğun dersleriyle yakından ve yeterince ilgilendik mi? Ona ders çalışma alışkanlığı kazandırdık mı? Ona örnek model olabildik mi? Yoksa sadece nasihatlerde mi bulunduk? Çocuğun özgüven kazanması için yardımcı olduk mu? Aileler, bu sorulara verdikleri yanıtlarla, çözüm konusunda adım atabilirler." diye konuştu.

ÇOCUĞUNUZA YANINDA OLDUĞUNUZU HİSSETTİRİN

Başarının tek göstergesinin karne olmadığına dikkat çeken Dr. Ejder, başarılı veya başarısız karneye şunların yapılmasını önerdi: “Karne notları iyi de olsa, kötü de olsa sevginizin karneye bağlı olmadığını, sonucu ne olursa olsun onu seveceğinizi vurgulayın. Karne notları düşükse başarısızlığının nedenlerini araştırın, mutlaka çözüm yolları üretin. Yıl içindeki ders eksiklerini tamamlaması için ona yardım edin. Okul hayatının başlangıcından itibaren ders başarısızlığı var ise çocuğunuzun öğrenmesini etkileyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ya da özel öğrenme güçlüğü olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka bir uzmana başvurun. Karne notları iyi ise bunu görmemezlikten gelmeyin “ zaten benim çocuğuma bu yakışırdı, bu senin görevin tabiî ki iyi notların olacak “ ya da “ sana o kadar imkan sunduk bir de zayıf mı alacaktın, tabiî ki karnen iyi olacaktı “ gibi cümleler kullanamayın. Onun başarısını takdir edin, küçük ödüller ile motivasyonunu arttırın. Ancak fazla abartmayın, çocuğunuzda endişe ve korku yaratacak, yüksek beklentilerinizden bahsetmeyin. Çocuğunuzu kendinizle, başka çocuklarla ya da kardeşleri arasında kıyaslamayın. Kendi hayatınızda gerçekleştiremediğiniz ideallerinizi çocuğunuzun gerçekleştirmesi için beklenti içine girmeyin, ideallerinizin ve hırslarınızın kurbanı etmeyin. Düşük karne notu yada sınav puanı alan çocuğunuzda, sık sık ağlama, olağan aktivitelerden zevk almama, sosyal soyutlanma, suçluluk duygusu, yeme veya uyku düzeninde bozulma, öfke patlamaları, baş ağrısı, karın ağrısı gibi fiziksel belirtiler yada evden kaçma, intihar gibi düşünceler fark ederseniz; bunlar depresyon belirtisidir, mutlaka profesyonel yardım almanız gerekir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER