ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:03

"Başarı için çocuklara öz güven verilmeli"

"Başarı için çocuklara öz güven verilmeli"


Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, eğitim öğretimde hedeflenen başarının çocuklara öz güven verme ile yakalanabileceğini söyledi.

Karaman Öğretmenevi’nde yapılan kahvaltılı basın toplantısında konuşan Sultanoğlu, eğitim, bilgi ve kültür seviyesini daha yukarılara taşıyacak projeleri hayata geçirmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Eğitimi tek başına bir sayısal gösterge denilen SBS-LYS-YGS sonuçlarına bağlarsak hata etmiş olacaklarını ifade eden Sultanoğlu, "Üniversiteye giren başarılı, giremeyen başarısız gibi bir algı bizde mutsuz bir toplum yaratır. Bizim bakış algımızı, kısmen akademik eğitimimizi mutlaka düzeltmemiz lazım.” dedi.

Karaman’ın öğretmen açığı olmadığını, kadro olarak genç bir ekibe sahip olduklarına dikkatleri çeken Sultanoğlu, bu durumu iyi kullanmaları gerektiğini söyledi. Sultanoğlu, “Çocuklarımızın başarılı olabilmesi için onlara mutlaka öz güven vermeliyiz. Bir çocuğun eğitim ve öğretim dışında oyuna, eğlenceye de ihtiyacı var." ifadesini kullandı. Amacın sürdürülebilir bir başarı olduğuna kaydeden Sultanoğlu şunları söyledi: "Bizim eğitime bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Biz öncelikle çocuklarımızın mutlu bir toplum olarak yetişmelerini hedeflemeliyiz. Biz çocuğumuzu mutlu edemediysek bizim mutsuz bir doktora, mühendise, öğretmene ihtiyacımız var mı? Bunu söylediğimde sanki akademik başarıyı öteliyormuş gibi bir algı oluşabilir. Akademik başarıyı küçümsemek ya da ötelemek değil. Ben şunu özellikle söylüyorum, mutlu bir birey ancak akademik olarak da başarılı olur. Kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu gittiğim her yerde vurguluyorum. Öğretmen arkadaşlarıma diyorum ki siz özendirin, kendinizi rol model olarak verin çocuklara. Çocuklara kitap okumayı tavsiye edin. Öğretmen arkadaşlarımın öncelemeleri gereken şeyin okumak olduğunu anlatmalıyız. İyi okuyan bir toplum olursak inanıyorum ki her şeyi hak etmiş olacağız.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER