ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 11:30

Başakşehir’den Mekke’ye sanal yolculuk


Başakşehir Belediyesi’nin Sular Vadisi'nde düzenlediği Ramazan etkinliklerinde yazar Talha Uğruluel Mekke'yi anlatırken, Kayşehir'de Mustafa Demirci ilahileriyle yer aldı. Bahçeşehir'de ise sanatçı Cengiz Özkan türküleriyle duygu yüklü bir gece yaşattı.

Fatih Camii İmam Hatibi Osman Şahin’in dilinden Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Sular Vadisi Ramazan Programı, Talha Uğurluel söyleşisiyle devam etti. Uğurluel, Kur’an’ın ilk nail olduğu mübarek şehir Mekke’yi fotoğraflar ve slaytlarla anlattı. Mekke’de bulunan mukaddes yerleri anlatan Uğurluel, kutsal topraklara bilinçli gitmek gerektiğini, yoksa ziyaretin alışveriş ziyaretine dönebileceği uyarısında bulundu. Uğurluel, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mekke’de ve Kabe’de Osmanlı izlerine rastlamak mümkün, çünkü atalarımız kutsal topraklara ziyadesiyle sahip çıkmıştır. Kutsal topraklarda her bir dağ Mekke’ye doğru uzanmaktadır. İlk insan yapısı olan Kabe, Allah (cc)’ın yeryüzünde kendine ayırdığı tek toprak parçasıdır. Mekke şehrinin kuruluşu bilinenin tersine Kabe etrafında değil Zemzem Suyu’nun etrafında kurulmuştur. Hepimiz Hz. Hatice olmak için gidiyoruz."

Her hafta dünyanın farklı bölgelerindeki ülkelerin yer aldığı Kültür Günleri’nde, 14-17 Temmuz tarihleri arasında Kafkasya Bölgesi ülkeleri yer aldı. Vadide yer alan standın son konukları ise Ahıska Türkleri oldu. Dünya’nın dört bir yanında sürgün hayatı yaşayan 900 bin Ahıska Türkü öğrenciler, kültürlerini dans ve yemekleriyle tanıttı. Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdikleri stantta öğrenciler, Ahıska Türkleri’nin yaşantısı, tarihiyle ilgili bilgilerde aktardı. 18-21 Temmuz tarihleri arasında ise Ortadoğu Bölgesi ülkeleri kültürlerini Sular Vadisi’nde tanıtacak.

Usta Sanatçı Mustafa Demirci de Kayaşehir Ramazan Etkinlik alanını dolduran Kayaşehirlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel ve birçok vatandaşın katıldığı gecede Mustafa Demirci okuduğu ilahilerle, Kayaşehirlilere tasavvuf müziğinden seçkin eserleri seslendirdi. Demirci, Ramazan etkinlikleri düzenlerken bunun hakkını vererek kültürün ve sanatın ruhuna uygun, estetik kaygısı taşıyan bir duruşla yapılmasının önemini vurguladı. Konser sonrası Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Mustafa Demirci’ye günün anısı olarak tablo hediye etti.

Bahçeşehir Ramazan etkinliklerinin konuğu ise sanatçı Cengiz Özkan oldu. Hacivat-Karagöz oyunu ve çeşitli yarışmalarla başlayan etkinlikler, Cengiz Özkan’ın seslendirdiği türkülerle devam etti. "Elimden ve dilimden geldiğince Anadolu türkülerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım." diyen Cengiz Özkan, Aşık Mahsuni’den, Yunus Emre’ye kadar bir çok usta ismin türkülerini seslendirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER