ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:03

Başakşehir'de Suriye Okulu açıldı


Başakşehir'de ikamet eden Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmeleri için İkram Derneği tarafından El Aksa Okulları açıldı.

Göçmen Konutları'nda gerçekleşen okul açılışına Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Sosyal İşler Müdürü Bekir Akbulut, Suriye Şam Alimler Birliği Üyeleri Seriya El-Rivayi, Mustafa El- Hamid, İkram Derneği Genel Sekreteri Süheyl El- Nasir, Aksa Okulları Genel Müdürü Salih Fadıl, Başakşehir Aksa Okulları Genel Müdürü El-Kerim Camus, Uzaya giden ilk Suriye'li Muhammed Fares, Suriyeli aileler ve öğrencileri katıldı.

Olimpia Eğlence Merkezi'nin bir katında 450 öğrencisi ile eğitime başlayan Aksa Okulu’nun açılış töreninde konuşma yapan Haluk Dikbaş, "Bugün Suriyeli kardeşlerimizle birlikte olduğumuz için kendimizi çok bahtiyar hissediyoruz. Biz size gönlümüzü ve topraklarımızı açtık." dedi. Türkiye ve Suriye arasındaki dostluk ilişkilerine değinen Aksa Okulları Genel Müdürü Salih Fadıl köklü dostluğun hiç bir şekilde bozulmayacağını belirti. Fadıl, "Biz Suriye'nin son yaşadığı savaşta özelikle şunu gördük, hiç kimse Suriye ve Türkiye'nin arasını bozamaz. Türkiye, ülkesini savaş yüzünden terk etmek zorunda kalan kardeşlerimize her zaman kucak açtı ve yardımlarını esirgemedi. Biz bu savaşta tüm dünyaya Türkiye ve Suriye'nin kardeş olduğunu ve dostluklarının kalıcı olduğunu gösterdik." şeklinde konuştu.

Suriye'de yaşanılan büyük acılara rağmen açılışı gerçekleşen okulla birlikte büyük bir sevinç yaşadıklarını belirten İkram Derneği Genel Sekreteri Süheyl El-Nasir, "Üzüntülerimizin içinde bugün mutlu bir an yaşıyoruz. Biz bu okulu Suriye'den göç etmek zorunda kalan kardeşlerimizin çocukları eğitim-öğretim olanaklarından mahrum kalmasınlar diye açıyoruz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER