ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 11:57

Başakşehir ’Ortadoğu’yu konuştu


Başakşehir Belediyesi’nin ‘İslam Dünyası Konuşmaları’ etkinliği kapsamında ‘Ortadoğu Neresi?, İslam Dünyasının Jeopolitiği’ konulu söyleşi, Emin Saraç Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve Başakşehirlilerin katıldığı söyleşinin moderatörü Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir idi.
“Mısır’da askeri rejim eninde sonunda bitecek.” diyen İşbilir, ülkede hak ihlalleri, demokrasinin geriye gidiş, hukuksuz yargılama ve katliamlardan askeri yönetim kadar darbeye içeriden veya dışarıdan yardım edenlerin sorumlu olduğunu vurguladı.
Gazeteci yazar Mustafa Özcan ise “Mısır darbesinde askerin yanında sivil kesimler ve basın da önemli rol oynadı. Nitekim, hem İslamcı hem gayrı İslamcı olarak çifte kimlikli Sisi, asker edasıyla ‘darbe dediysek darbe, demediysek değil’ diye kestirip attı. Yapılan işin tanımını kimseye bırakmıyor. Minareyi çalan kılıfını hazırlar misali. Sisi, muhakkak ki 28 Şubat sürecinden kopya çıktı. Ondan benim ve Mısırlıların da hiç şüphesi yok. “ dedi.

Arap Baharı’nın ardından Müslüman Kardeşler’in iktidara geldiğini; bu ortamda kimin kiminle ittifak yaptığının belli olduğunu aktaran Özcan, “Arap Baharı bağların kimyasını göstermesi bakımından turnusol kağıdı vazifesi gördü, ak kara ortaya çıktı. Baharın ilk günlerinde Türkiye ve Arap ülkelerinde ulusalcı akımlar Müslüman Kardeşleri ABD ile ortak ilan ettiler! Lakin Arap Baharı neredeyse dördüncü yaşına girerken her şey ayan beyan ortaya çıktı. Bundan sonraki süreçte her şeyin zamanla düzeleceği konusunda ümitvarım.” ifadelerini kullandı.

Söyleşide soru cevap kısmının ardından Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir katılımcılara çiçek takdim etti.

‘İslam Dünyası Konuşmaları’ 6 ay devam edecek. Her ay yapılacak etkinliğin ikincisine ilgi yoğundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER