ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:47

Baş dönmesine güncel çözümler arayacaklar


Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji Anabilim Dalı tarafından, ortaklaşa düzenlenen “Vertigo Tedavisinde Güncel Yaklaşım” konulu toplantı, Anemon Otel’de düzenlenecek. 9 Mart 2013 Cumartesi günü gerçekleştirilecek toplantıya, Türkiye’de, alanında tanınan uzman akademisyenlerin katılacağı belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Boyun Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve KBBKONDER Sekreteri Doç. Dr. Kayhan Öztürk, baş dönmesinin pek çok kliniği ilgilendiren kompleks bir alan olduğunu belirtti. Doç. Öztürk, “Özellikle nöroloji ve kulak burun boğaz uzmanlarını ilgilendiren baş dönmesini toplantımızda ele alacağız. Türkiye’nin bu alanda deneyimli isimlerini Konya’da buluşturacağız. Baş dönmesini her yönüyle değerlendireceğimiz toplantının, hastalarımız için de faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

“BAŞ DÖNMESİ MULTİDİSİPLİNER BİR HASTALIKTIR”

Baş dönmesinin; kulak burun boğaz, nöroloji, pediatri ve acil servis polikliniklerinde sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olduğunu anlatan Doç. Dr. Öztürk, şunları söyledi: “Baş dönmesi, multidisipliner yaklaşılması gereken bir hastalıktır. Bu konudaki bilgilerimizin güncellenmesinin faydalı olduğunu düşündük. Bu amaçla, Konya Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Uzmanları Derneği öncülüğünde, Otoloji Nörotoloji Okulu işbirliğinde gerçekleştirilecek olan ‘Vertigo Tedavisinde Güncel Yaklaşım’ konulu toplantıda, Vertigo’yu her yönü ile daha çok günlük pratik kullanımda hepimize faydalı olacağını düşündüğümüz yönleri ile ele almayı hedefledik. Bu alandaki deneyim ve birikimlerini bizlere aktarmayı kabul eden konuşmacılarla, gereksinimlere yanıt vereceğini umduğumuz bir program hazırladık.”

“DİSİPLİNLER ARASI İLETİŞİMİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Toplantıların bir diğer amacını ise bölgedeki meslektaşların birbirini daha iyi tanıması ve disiplinler arası iletişimin artırılması olduğunu açıklayan Öztürk, 9 Mart Cumartesi günü yapılacak toplantıda acil serviste vertigo, vertigoda yaşam kalitesi, vertigoda anamnez ve klinik testler, güncel tanı yöntemleri, migren ve migren ile ilişkili vertigo tedavisi, santral vertigoda tanı, santral vertigoda tedavi seçenekleri, çocuk hastalarda vertigo, baş dönmeli hastanın takibi, repozisyonel ve serbestleştirici manevralar, intratimpanik tedaviler, vertigoda cerrahi tedavi, vertibuler rehabilitasyon, vertibuler sistem ve sema konularının ele alınacağını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER