ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ekim 2014 Pazar 19:41

Baro başkanları belli oldu

Baro başkanları belli oldu

İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu'nda gerçekleşen seçimi, mevcut başkan Kocasakal kazandı, Ankara Barosu Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimde ise Baro Başkanlığına Canduran seçildi.


Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu'nda, baroya kayıtlı 32 bin 64 avukatın oy verme işlemi, saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut baro başkanı ve Önce İlke çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ümit Kocasakal, başkanlığı 2 yıl aradan sonra tekrar kazandı. Kocasakal'ın, yüzde 65,84'lük orana denk gelen 14 bin 435 oyla, "İstanbul Barosu tarihindeki en farklı oy oranı"nı yakalayarak başkanlığı kazandığı belirtildi. 

Katılımın yüzde 68,38 olduğu seçimde, baro yönetimi için yarışan Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Abdullah Arar; 2 bin 855, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu Eşbaşkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek; bin 763, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Ali Rıza Kaplan; bin 502 ve Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ayhan Erdoğan da bin 369 oy aldı.

Ankara Baro Başkanlığına Canduran seçildi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki Ankara Barosunun 63. Olağan Genel Kurulu, yapılan seçimlerle sona erdi. Seçimler sonucunda 3 bin 552 avukatın oyunu alan "Demokratik Sol Avukatlar" grubunun adayı Hakan Canduran, Ankara Barosunun yeni başkanı oldu.

Seçimlerde, diğer başkan adayları ve aldıkları oylar şöyle:

Baroda Birlik Grubu adayı Bülent Yağmur 796, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Murat Yılmaz 630, Devrimci Demokrat Avukatlar Grubu adayı Medeni Ayhan 120, DSA Taban Hareketi adayı Fatih Deniz Alaeddinoğlu 3 bin 178, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Seyit Kıvanç Koç bin 72, Sol Avukatlar Grubu adayı Bülent Turhan Gündüz 167.

Canduran, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Ankara Barosu, Cumhuriyetin değerlerine, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına aykırı davrananlara karşı gene dimdik duracak, gerekirse sokaklara inecektir" diye konuştu.

Sandıktan "Şeytanın Avukatı" da çıktı

Öte yandan, bir avukat seçimde "başkan adayı" olarak, Çakal Carlos'tan Filistinli militanlara, Baader-Meinhof üyelerinden Cezayirli direnişçilere kadar birçok sanığın avukatlığını yapan ve "Şeytanın Avukatı" olarak anılan Jacques Verges'in ismini yazdı. Verges'in ismi, birleştirme tutanağında da yer aldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER