ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 19:50

Barışa dikkat çekmek için pedal çevirdiler

Barışa dikkat çekmek için pedal çevirdiler

Barışa dikkat çekmek için 31 bisikletli sporcu bin 65 kilometre pedal çevirdi.Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle, Kıbrıs Barış Harekâtı'na destek vermek için bisiklet turu düzenledi. Bu yıl 40.sı kutlanacak Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılmak ve dünyada barışa dikkat çekmek için İstanbul’dan bisikletleriyle yola çıkan grup yaklaşık bin 65 km pedal çevirerek Kıbrıs’a gitmek İçin Mersin’in Silifke ilçesine geldi.

İstanbul Taksim'den başlayan ve 9 etaptan oluşan bisiklet turuna Rusya Federasyonu'ndan 2, Bulgaristan’dan 1, KKTC’den 2 ve Türkiye’den 20 olmak üzere 25 sporcu ve 6 kişiden oluşan destek ekibi katıldı. Dünyada barışa vurgu yapmak için bu turu düzenlediklerini belirten Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Sekreteri Beyazıt Yumuk yaptığı açılamada; sporun dostluk için yapıldığını ve Kıbrıs’ın uluslararası platformda tanıtımına katkı sağlamak bu sportif etkinliği yaptıklarını dile getirdi. Amaçlarının üç farklı hedefi olduğunu da vurgulayan Yumuk, "Birinci amacımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni uluslararası ortamlarda tanıtılmasını sağlamak. 2. amacımız bundan 40 yıl önce gerçekleştirmiş olduğumuz Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 40. yıl kutlamalarına katılmak ve kutlamaları daha canlı hale getirmek. 3. amacımız ise Büyük Önder ve en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ deyişinin ne kadar önemli olduğunu pekiştirmektir." dedi.

9. etabın sonunda Silifke’ye gelen sporcular ilçede bulunan Kıbrıs şehit mezarlığını ziyaret etti. Mezarlıkta şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunan sporcular daha sonra şehitler adına dua okudu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER