ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 16:00

"Barış sürecine kuşkuyla bakanların kuşkuları azaldı"

"Barış sürecine kuşkuyla bakanların kuşkuları azaldı"


Akil İnsanlar İç Anadolu Grubu Sözcüsü Cemal Uşşak, akil insanların yurt genelindeki gezilerinden sonra sürece kuşkulu bakanların kuşkularının azaldığını söyledi. Uşşak, çözüm sürecine desteğin yüzde 60’lar seviyesinde olduğunu vurguladı.

Akil İnsanlar İç Anadolu Grubu Sözcüsü Cemal Uşşak, bugün Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Cemiyet Başkanı Veli Altınyaka ile basın karşısına çıkan Uşşak, barış süreci ve akil insanların yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İç Anadolu Grubu olarak 13 ilden 9’una gittiklerini anımsatan Uşşak, halkın yüzde 60 gibi büyük bir çoğunluğunun barış sürecini desteklediğini söyledi. Halkın, üçüncü iktidar dönemine güçlenerek giren iktidarın bu terörü bitireceğine inandığını aktaran Uşşak, ancak endişelerin de olduğunu ifade etti. Uşşak, “Endişeler şurada kümeleniyor. Eğer süreç sonunda malum örgütün liderine özgürlük gelecekse bunu kabul edemeyiz. Dağa çıkarak insanımıza zarar veren, cinayet işleyenlere af gelecekse bunu da kabul edemeyiz. Bu sürece destek verenlerin kaygı ve endişeleri… Kimi Kürt vatandaşların beklentisi de geçmişin baskıcı uygulamalarından dolayı dağa çıkmış olan tırnak içinde dağa çıkmış evlatlarımıza af gelmeyecekse bu barış kalıcı olmaz. Yani birilerini endişesi öbürlerinin beklentisi” şeklinde konuştu. “Bugünki özgürlük ortamının Kürt vatandaşlar tarafından 30-40 yıl önce idrak edilmiş olsaydı böyle bir örgütten söz etmiyor olabilirdik” diyen Uşşak, terör sorununun Kürdün Kürtlüğünün inkar edilmesi, dilinin yasak edilmesi ve Kürtçenin eğitilip öğretilmesine imkan verilmediğinden ortaya çıktığını savundu.

Bir gazetecinin “Akiller Türkiye’yi dolaşmaya başladıktan sonra sürece olan destek arttı mı düştü mü?” şeklindeki sorusu üzerine de Uşşak, bunun ölçümünü yapmadıklarını söyledi. Gözlemlerini aktaracağını belirten Uşşak, “Yüz yüze görüştüğümüz, hatta sürece kuşkuyla bakan insanların kuşkularının önemli ölçüde azalmış olduğunu ve buna bağlı olarak da desteğin artmış olacağını söyleyebilirim. Bunun oranını ifade etmek durumunda değiliz.” dedi.

MEDYA BARIŞ DİLİNİ KULLANMIYOR

Barış sürecine bazı medya kuruluşlarının destek vermediğini de savunan Cemal Uşşak, kullanılan dilin siyasiler için kullanılanla aynı olduğunu iddia etti. “Basının barış dilini kullanmadıklarını görüyoruz” diyen Uşşak, medyanın diline dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Uşşak, “Malum örgüt liderini merkeze alan bir habercilik ve anlayış bu ülkenin Kürt olmayan vatandaşlarını tahrik eder. Bu barış sürecini olumsuz etkiler” dedi. Abdullah Öcalan ismini kullanmamaya özen gösteren Uşşak, o kişi hakkında yıllardan beri kullanılan ‘bebek katili’ gibi sıfatları kullanılmasının bir anlamı olmayacağını kaydetti. Uşşak, “Özellikle tırnak içinde söylüyorum Türklerin Kürtleri veya devletin örgütü yenmiş duygusuyla örülmüş bir habercilik anlayışı barış sürecine hizmet etmez” diye konuştu.

Yaklaşık 2 hafta önce Kayseri’de akil insanlara yönelik yapılan protestolara da değinen Uşşak, 200 kişilik bir topluluk içinde yüzde 10’luk kısmın gayri medeni, usule aykırı, konuşmacıların konuşma ve dinleyicilerin de dinleme hakkını engelleyecek biçimde bir eylem yapıldığını söyledi. Bu olayların medyaya yansıtılma biçimini de eleştiren Uşşak, bunun gazetecilik olmadığını ve sürece hizmet etmediğini ileri sürdü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER