ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 17:10

"Barış süreci yakındır, destek verilmelidir"

"Barış süreci yakındır, destek verilmelidir"


Ortadoğu Çözüm Platformu adına Bitlis’in Tatvan ilçesinde açıklamalarda bulunan platform dönem sözcüsü Serdar Durer, barış sürecinin yakın olduğunu, bu yüzden tüm kesimlerin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Tatvan’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Ortadoğu Barış Platformu Dönem Sözcüsü Durer, “İnanç ve düşünce havzamızda en güzel kıvamda yaratıldığına inandığımız insanın, diğer yaratıklar arasından seçilerek yüceltilmesi büyük bir onurdur. Bu onurla birlikte Rabb'imiz, bizlere büyük bir paye ile kemale varmamıza imkân bahşetmiştir.” dedi.
İnsanoğlunun değerliliği bütün insanların can, inanç, düşünce, mal, ırz, ikamet gibi temel hak ve özgürlüklerinin vazgeçilemezliği ile yine İslam’da somut ve vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu kaydeden Durer, bu güzelliklerin bütün insanlar için aynı olduğunu, değerlilik ve hakların bütün insanların potansiyel olarak hak sahibi olduğu ilahi vergiler olduğunu ifade etti.

“Ortadoğu Çözüm Platformu olarak bu inançla ülkemizde 30 yıldır sürdürülen çatışma ortamından ebedi barışa doğru giden bir sürecin sevincini paylaşmak istiyoruz” diyen Durer sözlerine şöyle devam etti: “Artık barışa hasret kalan insanlarımızın dua ve destekleriyle sürdürülen müzakereleri desteklemenin zamanıdır. Artık kınayıcının kınamasından korkmadan 'ille de kardeşçe yaşam' demeyi arzu ediyoruz. Artık Anadolu’da yaşayan bütün halklar arasında kardeşlik yeniden tesis edilsin istiyoruz. Artık Türklerle Kürtler beraberliklerini bin yıl daha sürdürsünler diyoruz. Ortadoğu Çözüm Platformu olarak bu sürecin destekçisi olduğumuzu saygıdeğer halkımıza duyuruyoruz. Bizler çok acılar yaşadık, Çok bedeller ödedik. Çok gözyaşları döktük ve maalesef akan kardeşkanını durdurmadık. Şimdi geçmişi telafi etmek istiyoruz. Şimdi herkesi barış için elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. Ortadoğu Çözüm Platformu bu amaçla taraflarla görüşmek, sürecin kesintiye uğramaması için hükümetle ve muhalefetle görüşerek üzerine düşen görevi yerine getirmeye gayret edecektir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER