ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 19:28

"Barış için yakalanan fırsat, kaçmasın"

"Barış için yakalanan fırsat, kaçmasın"


Bitlisli sivil toplum kuruluşları va kanaat önderleri, barış sürecini destekleyen açıklamalarında yakalanan bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine vurgu yapıyor, Türkiye Muay Thai Federasyonu As Başkan Mehmet Salih Aygün,"Tarihte zaman, zaman bazı fırsatlar yakalanır. Bu tarihi fırsatların kaçırılmaması gerekiyor." dedi. Güroymak Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Cemil İlk ise "Ülkemizdeki kardeşlik ortamı buna müsaittir, bölgemizdeki geri kalmışlığı bertaraf etmenin tam zamanıdır. Süreci başlatanlara başarılar diliyorum inşallah başarılı olurlar." ifadelerini kullandı. Bitlis Genç İşadamları Derneği (BİGİAD) Başkanı Cengiz Şahin de "Bugün akan gözyaşlarının durması için tarihe bir fırsat düşmüştür. Bu fırsatın adı da barış ve sulhtur." diye konuştu.

Güroymak Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Cemil İlk, "Medeniyetleri doğuran bölgemizde yıllardır süregelen kaosa dur diyenlere barışa katkı sağlayacak herkese minnettarız. Özellikle Kürt halkının yıllardır çektiği zulüm, işkence ve ailelerin dağılmasına sebep olan bölgemizi geri kalmışlığa mahkum eden yatırımları engelleyen bu savaşa dur demenin zamanı gelmiş ve geçmiştir. Ülkemizde bu müptela beladan etkilenmeyen tek bir aile yoktur. Yıllarca bu acıyı hep beraber çektik ve kardeşlik diye sloganlar attık, canımız yanmasına rağmen kardeşimizi korur gibi değil kardeş olduğundan dolayı Kürt-Türk kardeştir dedik. Bin yıldır beraberiz acımızda sevincimizde bir olan kardeşleriz ayrı değil ve olamayız da aramıza nifak tohumu ekmek istediler başaramadılar sağ sol dediler olmadı Kürt-Türk dediler hevesleri kursaklarında kaldı biz biriz bir bütünüz bu acıları bir bütünlüğümüzle bertaraf etmenin tam zamanı barışa uzanan eller sağolsun katkı yapmanın tam zamanı.Annelerimizin ağıt yakmasına son vermenin, zamanı yürekler yanmasın. Özellikle bölgemizde süregelen bu kirli savaşın bir an önce bitmesi için elimizden gelen çabayı sarf etmeliyiz. Ülkemizdeki kardeşlik ortamı buna müsaittir, bölgemizdeki geri kalmışlığı bertaraf etmenin tam zamanıdır. Süreci başlatanlara başarılar diliyorum inşallah başarılı olurlar. Elbette barış olmasını istemeyenler olacaktır yeni oyunlar tezgâhlayacaklardır önemli olan sağduyuyla yaklaşmak provokasyonlara prim vermemek oyunlarını boşa çıkartmaktır. Mümin müminin kardeşidir. Bu gün mevlit kandili inşallah barışa vesile olur." dedi.

"VARSA BİR HATA O BİRİ KAYBETMEMİZDEN KAYNAKLANIYOR"

Bitlis Genç İşadamları Derneği (BİGİAD) Başkanı Cengiz Şahin, gelinen noktayı provoke edecek eylemlere karşı, her iki toplumun sağduyulu davranması gerektiğini dile getiren Şahin, "İman ehli insanlar olarak Kuran’ı Kerim bizlere, ‘Muhakkak müminler kardeştir. Onların arasını bulun. Allah'tan da korkun’ buyuruyor. İki toplum arasındaki binlerce yıllık kardeşlik, ırkçı ve çıkarcıların provokasyonu ile kısa süre sabote edilmiş. Bunu sonucunda ciddi bir gözyaşı oldu. Bugün akan gözyaşlarının durması için tarihe bir fırsat düşmüştür. Bu fırsatın adı da barış ve sulhtur. Düne bakılmaksızın bugünün değerlerini ortaya koyarak kardeşler arasındaki dengeyi sağlamak gerekir. Bu süreçte iki tarafın da oyuna gelmemesi için ciddi uyarılar yapılması gerekiyor. Binlerce yıldır bizim minberimiz, mihrabımız ve kıblemiz bir. Varsa bir hata o biri kaybetmemizden kaynaklanıyor. Türkiye büyük hamleler peşinde olan bir ülke. Bizim yapılan bu hamlelere ayrılığa düşmeden katkı sağlamamız gerekiyor. Toplum olarak hepimiz aynı gemi içerisinde yolculuk yapıyoruz. Bu gemi batarsa iyisiyle, kötüsüyle hep birlikte boğuluruz. Biz barış ve kardeşlikten yanayız”.Sulh ve barışı destekleyip istemek akan kanı durdurmak, annelerin sesine kulak vermek, yetimleri azaltmak ve insanlar arasında kardeşliği tesis etmekten daha güzel bir şey olamaz." dedi.

"MUAY THAİ SPORUMUZDA OLDUĞU GİBİ MÜSABAKANIN GALİBİ DOSTLUK OLSUN"

Türkiye Muay Thai Federasyonu As Başkan Mehmet Salih Aygün, ülkede dökülen kardeş kanının sona ermesi için toplumun bütün kesimine büyük görev ve sorumluluk düştüğünü söyledi.
Başkan Aygün, "Tarihte zaman, zaman bazı fırsatlar yakalanır. Bu tarihi fırsatların kaçırılmaması gerekiyor. Bizim Muay Thai sporumuzda olduğu gibi dilerim ki müsabakanın galibi dostluk olur."
dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER