ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 15:45

Barış Askerleri Heyeti: "Çözüm sürecini destekliyoruz"


 "Barış Askerleri Heyeti" Diyarbakır'da düzenlediği toplantıda çözüm sürecine destek verdiğini açıkladı.
     Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkartılmış ya da atılmış askerlerin oluşturduğu Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER) ile Re'Sen Emekliler Derneği (RE-DER) yönetici ve üyelerinden oluşan "Barış Askerleri Heyeti", Diyarbakır'da valilik, belediye ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile görüştü.
     Daha sonra Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde (GGC) basın toplantısı düzenleyen heyet adına konuşan ADAM-DER Onursal Başkanı Rahmi Yıldırım, çözüm sürecini gözlemek üzere Diyarbakır'da temaslarda bulunduklarını belirterek, bölgede barış ve çözüm umudunun çok güçlü olduğunu söyledi.
     Sürecin sadece Türkiye değil bölge barışı açısından da yaşamsal öneme sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:
     "Sürecin, barışa ve çözüme evrilmesi halklarımızın ertelenemez talebidir. Umuyoruz ki geçmiş süreçlerde işlenmiş hatalar yinelenmeyecek, halklarımızın ve emek güçlerinin sahip çıkması devleti, iktidarı ve örgütü barış ve çözümü inşa etmeye mecbur bırakacaktır. Bu kez süreç, kalıcı barış ve çözümü getirecektir. Çözümün temel koşulu, Kürtlerin ve baskı altındaki tüm etnik, dinsel toplulukların kendilerini tam anlamıyla eşit yurttaş olarak hissetmeleridir. Bu bağlamda kalıcı barış ve çözüm, ülkemizin topyekun demokratikleşmesiyle sağlanabilecektir. Ülkemizin her metrekaresinde hissedilmeyen barış, çözüm ve demokrasi, kalıcı olamayacaktır."
    
     -Anayasa değişikliği-
    
     Özgür ve eşit yurttaşlığın en üst güvencesinin, toplumun en geniş kesiminin uzlaşması sonucu hayata geçirilecek bir anayasayla mümkün olduğuna işaret eden Yıldırım, yeni bir anayasanın zorunlu olduğunu söyledi.
     Yıldırım, anayasa değişikliği olmadan da yaşamsal bazı adımların atılmasının mümkün olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Darbecilerden miras kalmış seçim barajının düşürülmesi, siyasal partiler ve seçim kanunlarında Türkçe dışındaki dillerde siyaset yasaklarının kaldırılması, Terörle Mücadele Yasası'nın ve Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması, bu mahkemelerin verdikleri tüm kararlara karşı yeniden yargılama süreçlerinin işletilmesi gibi değişiklikler çok kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bu adımların, artık daha fazla geciktirilmeden atılması, sürecin baş aktörü siyasal iktidarın ve devletin samimiyetini kanıtlayacak ve güven artırıcı işlev görecektir. Bu adımlar, çoğulcu, özgürlükçü, eşitlikçi anayasa yapımını da kolaylaştıracaktır."
     Basın toplantısına ADAM-DER Genel Başkanı Tuna Atalay ile RE-DER Genel Başkanı Servet Kahramaner de katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER