ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 14:45

'Barış anaları' çözümden umutlu


Beyoğlu'nda eylem yapan 'barış anaları' isimli bir grup kadın, çözüm sürecinden umutlu olduklarını söyledi. Endişelerini de dile getiren kadınlar, Öcalan'ın şartlarının iyileştirilmesini istedi.

Kendilerini 'Barış Anaları İnisiyatifi' olarak adlandıran yaklaşık 50 kadın, saat 13.00'da Galatasaray Meydanı'nda toplandı. Öcalan leyhine ve Kürtçe slogan atan eylemciler, bol bol zılgıt çekti.

Grup adına açıklama yapan Cemile Akgün, "İçinde bulunduğumuz günlerde ve başlanan süreçte barışa dair umutlarımızı bir kez daha güçlü bir şekilde dillendirmek istiyoruz. Fakat bu yolda bir tarafın barış anneleri olarak değil, tüm tarafların barış anneleri ile birlikte yürümek ve bu sürecin yükünü ortak bir şekilde omuzlamak istiyoruz. Bu süreci olumlu bulduğumuz gibi bir çok kaygı, endişe, umut ve umutsuzluğu da beraber taşımaktayız. Çocuklarımızın başlatmış olduğu özgürlük ve demokrasi yürüyüşünün sağlıklı ve onurlu bir barışa ulaşması için devlet yetkililerinin güvenlik konusunda çok dikkatli olması ve çocuklarımızın herhangi bir zarar görmemesi gerekir." dedi.

Akgün, çözüm süreci kapsamında KCK tutuklularının serbest bırakılmasını, Öcalan'ın koşullarının düzeltilmesini ve Öcalan'ın basın ve kamu oyuyla sağlıklı iletişim kurabilmesini istediklerini söyledi.

Grup açıklamanın ardından meydandan ayrıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER