ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 23:30

Barbaros TDGG gemileri, Sudan'da

Barbaros TDGG gemileri, Sudanda

Sudan Deniz Kuvvetlerinin, Afrika ülkeleri ziyaretleri kapsamında Port Sudan Limanı'na demirleyen Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile (TDGG) işbirliği protokolü imzalayacağı bildirildi.


Sudan Deniz Piyadelerine bağlı 101. Fırka Komutanı Tümgeneral Bilal Abdulmacid, Barbaros TDGG komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede ile başkent Hartum'da ortak basın toplantısı düzenledi.
Abdulmacid, işbirliği protokolünün ileriki günlerde imzalanacağını, bununla Sudan Deniz Kuvvetleri personeline eğitim imkanı ve Türklerin modern sisteminden istifade fırsatı elde edeceklerini belirtti.
Abdulmacid ayrıca protokolün, iki ülke arasında büyük işbirliklerinin başlangıcı olacağını kaydetti.
Tuğamiral Dede ise işbirliğinin sadece deniz kuvvetleriyle sınırlı kalmayacağını, ilerleyen süreçte savunma kuvvetlerini de kapsayacağını ifade etti.
Barbaros TDGG'nin Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nda korsanlıkla mücadeledeki rolüne dikkati çeken Dede, ziyaret ettikleri Afrika ülkelerine, deniz sanayisi alanındaki tecrübelerini de taşımak istediklerini söyledi.
Sudan Deniz Kuvvetleriyle 2 gün sürecek ortak tatbikata başladıklarını kaydeden Dede, TDGG gemilerinin kapılarını ziyarete açtıklarını aktardı.
TCG Gediz (F-495) ve TCG Oruçreis (F-245) fırkateynleri ile TCG Heybeliada (F-511) korveti ve TCG YB. Kudret Güngör (A-595) isimli gemilerden oluşan Barbaros TDGG, Türk deniz gücünün dünyada görünürlüğünün arttırılması, uluslararası sularda faaliyet göstermesi ve Afrika ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda yaklaşık 3 aydır Afrika turu yapıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER