ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 23:17

Barbaros Hayrettin Paşa keşifte!

Barbaros Hayrettin Paşa keşifte!


Türkiye'nin ilk sismik arama gemisi olan Barbaros Hayreddin Paşa, mayıs ayından itibaren Karedeniz, eylül ayında ise Akdeniz’de sismik aramalar yapmaya hazırlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Norveç'ten satın alınan, Türkiye'nin ilk sismik arama gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın, göreve başlamasına ilişkin ilgili kuruluşlardan bütün izinlerin alındığı belirtildi. İlk sismik gemi, petrol ve doğalgaz başta olmak üzere, mayıs ayından itibaren Karadeniz'de arama seferlerine başlayacak. Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, Karadeniz’in ardından eylül ayında da Akdeniz’i dolaşarak, aramalarını sürdürecek.

KIRMIZI-BEYAZ VE 84 METRE

TPAO tarafından Norveç’ten satın alınan ve orijinal adı ‘Polarcus Samur’ olan gemiye Barbaros Hayreddin Paşa adı verildi. Tuzla’daki Desan Tersanesi'nde kırmızı beyaza boyanan gemi, 84 metre uzunluğunda. Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılacak olan gemi, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Gemi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesi ile otomatik olarak yapabiliyor. Gemide bir de helikopter pisti bulunuyor. Barbaros Hayreddin Paşa’nın Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj çalışmaları öncesi, arama faaliyetleri kapsamında sismik veri toplamak için yola çıkması planlanıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER