ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:17

Baransu: "Beklediğim bir karar oldu"


Balyoz darbe planını ilk kez gündeme getiren Gzeteci Mehmet Baransu, Yargıtay'ın onama kararını değerlendirdi. Delilleriyle çok net olan bir dava olarak nitelediği Balyoz'da bu onamaları olumlu bulduğunu söyledi. 

Dava sonucu, belgeleri, planları ve ses kayıtlarıyla bu kadar insanın işin içinde olduğunun anlaşıldığını kaydeden Baransu, "Bu kadar onama bekliyordum. Delilleriyle çok net olan bir dava. Avukatlar '1 CD'den 3 CD'den ceza verildi' diyor. Kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. CD dedikleri şeyler konuşmaların dökümleri. Tankların nerede olacağı belli, kimlerin gözaltına alınacağı, gözaltıların nerelere konacağı belli. Bunları nerelere koyacaklar?" dedi.

Türkiye'de ilk kez Yargıtay'ın darbe planını onadığını belirten Baransu, kararın Ergenekon davası için de emsal olacağını ve benzer şekilde onama çıkacağını düşündüğünü ifade etti.

2010 yılı Ocak ayında başlayan Balyoz sürecinin kapsamlı bir dosya olmasına rağmen 3,5 yılda bittiğine dikkat çeken Baransu, kendisinin tek sanık olarak yargılandığı davanın ise iki yıldır bitmediğini söyledi. Sanıkların ailelerinin gözyaşlarına üzüldüğünü dile getiren Baransu, "Türkiye'nin bu halde olmasına üzülüyorum. Darbeyi planlayanlar keşke o zamanlarda kendi ailelerini gözlerinin önün getirselerdi. Darbe olsaydı bu kez bir çok kişinin ailesi ağlayacaktı. Sanıkların ailelerinin adına üzüntü verici ama demokrasi adına çok önemli bir durum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER